poniedziałek, 05 sierpnia 2013

Michelin upowszechnia patent komunikujących się opon

Michelin zdecydował się bezpłatnie upowszechnić wszystkie swoje patenty związane z technologią RFID.

W przypadku opon ciężarowych i autobusowych z zamontowanymi chipami RFID z systemem zdalnego pomiaru ciśnienia TPMS wystarczy, że kierowca przejdzie obok pojazdu, by za pomocą elektronicznego czytnika zebrać kompletne i wiarygodne dane z systemu TMPS.

Badania wykazały, że sprawdzenie ciśnienia i stanu opon w autobusie lub ciężarówce zajmuje średnio 15 minut. Wyposażając opony w chipy RFID, można zredukować ten czas do minimum. Jest to możliwe dzięki utworzeniu elektronicznego "łącza" między oponą a systemem odbioru oraz przetwarzaniu danych dotyczących jej parametrów.

Dzięki zamontowanym w oponach autobusowych i ciężarowych chipom RFID czujniki TPMS zdalnie odczytują temperaturę i ciśnienie, co pozwala na stały monitoring kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo opon. Zdalne odczytywanie najważniejszych parametrów opony wyposażonych w chipy RFID pokazało, że technologia ta może poprawić kontrolę opon w trakcie ich użytkowania.

Michelin upowszechni bezpłatnie swój patent, by w trosce o poprawę bezpieczeństwa przyspieszyć wprowadzenia międzynarodowego standardu technologii RFID.

- Wierzymy, że najważniejszym czynnikiem wspierającym szersze zastosowanie tej technologii w sektorze transportowym jest stworzenie międzynarodowego standardu. Krok, który wykonaliśmy, powinien nas przybliżyć do osiągnięcia tego celu - mówi Terry Gettys, szef Działu Badań i Rozwoju Michelin. - Podczas ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie opony Michelin wyposażone w chipy RFID były wykorzystywane w miejskich autobusach, aby poprawić bezpieczeństwo i efektywność operacyjną - dodaje Terry Gettys.

RFID w liczbach:
• 0,2 - waga chipu RFID w gramach
• 5 - długość chipu RFID z anteną w centymetrach
• 7 - liczba lat poświęconych przez Michelin na opracowanie, przetestowanie i potwierdzenie skuteczności nowej technologii
• 20 - liczba wniosków rodzin patentowych złożonych przez Michelin w związku z innowacją
• 50 000 - liczba opon z chipami RFID wyprodukowanych przez Michelin na potrzeby testowe
• 6 miliardów - łączna liczba kilometrów przejechanych na oponach Michelin z technologią RFID w celu ostatecznej weryfikacji innowacji

Polityka patentowa FRAND przyjęta przez Michelin zakłada wzajemność ze strony innych podmiotów zaangażowanych w tworzenie jednolitego międzynarodowego standardu technologii RFID.


4trucks.pl / Michelin Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.