poniedziałek, 21 marca 2011

Nagroda dla autobusu MAN Lion’s City Hybrid

Kopia_MAN_LionsCityHybrid-01
Nagroda Red dot award: product design 2011 promuje wysoką jakość wzornictwa. Innowacyjny autobus miejski, w którym oszczędność zużycia paliwa i redukcja emisji CO2 do atmosfery sięgają niemal 30 proc., jest nie tylko doskonałym osiągnięciem technologicznym, lecz, zdaniem międzynarodowego jury, także stylistycznym arcydziełem.

Ruch miejski jest idealnym polem działania dla autobusów niskopodłogowych z seryjnie montowanym napędem hybrydowym. Ważące do 18 t. pojazdy bez przyczepy, eksploatowane przy niskich i średnich prędkościach, wielokrotnie przyspieszają do 40 50 km/h, aby zaraz potem się zatrzymać. Autobusy o napędzie konwencjonalnym podczas hamowania przekształcają energię kinetyczną w ciepło, co powoduje jej utratę. Innowacyjny autobus MAN Lion’s City Hybrid odzyskuje energię z hamowania, aby potem z powrotem przekształcić ją na energię napędzającą. Przy pomocy zainstalowanej w autobusie hybrydowym automatyki rozruchu i wyłączania można dodatkowo zmniejszyć zużycie paliwa i redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ostatecznie autobusy spędzają przecież od 25 do 40 proc. czasu eksploatacji na postoju na przystankach lub przed czerwonymi światłami.

Połączenie licznych komponentów napędu hybrydowego w autobusie miejskim MAN Lion’s City postawiło inżynierów firmy MAN przed nowym wyzwaniem. Aby nie ograniczać przestrzeni dla pasażerów, niektóre elementy umieszczono na dachu pojazdu. Kondensatory o wysokiej wydajności, służące jako akumulatory energii, oraz układ zasilania energią muszą być zaopatrywane w powietrze chłodzące. W tym celu designerzy MAN stworzyli nową opływową sylwetkę autobusu: dynamicznym łukiem wydłużyli przedni słupek ponad dach, tworząc czołową kopułę. Dzięki temu zyskali potrzebną przestrzeń ładunkową. Z boku sylwetka dachu nabiera jednolitego charakteru - optyczna klamra w kolorze pojazdu dodatkowo podkreśla obrys, przebiegając następnie do tyłu i natrafiając tam na kolejny element wzorniczy: biorącą początek przy środkowym słupku i pociągniętą w obudowie na dachu linię aerodynamiczną wykonaną z matowo lśniącego aluminium. Tylny spoiler z wymodelowaną krawędzią odrywającą strumień powietrza zasłania od tyłu widok na elementy umieszczone na dachu. Patrząc od przodu, aerodynamicznie dopracowane kierowanie powietrza chłodzącego podkreślone jest w sylwetce pojazdu przy pomocy dwóch charakterystycznie wymodelowanych kanałów powietrznych.

Pojazd  można zamawiać od jesieni 2010 r. Wiele przedsiębiorstw transportowych w Niemczech i w Europie zdecydowało się już na  jego wprowadzenie do eksploatacji. W dniu 4 lipca 2011 r. Stephan Schönherr, kierownik działu wzornictwa autobusów, odbierze w imieniu firmy MAN Truck & Bus nagrodę w Essen. Od 2001  autobusy MAN i NEOPLAN już po raz dziesiąty otrzymały upragniony tytuł Red dot design award lub IF design award. Także typoszeregi samochodów ciężarowych MAN TGX i TGS należą do laureatów nagrody Red dot design award.

Niemal 1700 przedsiębiorstw z 60 krajów ubiegało się w tym roku o słynną międzynarodową nagrodę w dziedzinie wzornictwa, prezentując łącznie 4433 produktów. Red dot design award jest uznanym na arenie międzynarodowej konkursem, którego odznaczenia są w kręgach fachowców wysoko cenione jako świadectwo jakości dobrego wzornictwa. Międzynarodowe jury ocenia produkty w oparciu o różne kryteria, takie jak innowacje, funkcjonalność, jakość formalna, ergonomia i symboliczna oraz emocjonalna treść. Ocenie podlega także aspekt autoprezentacji produktu.

Natężenie ruchu i transportu na drogach europejskich stale się zwiększa. Jednocześnie zmniejszające się zasoby energetyczne czynią transport droższym. Jako jeden z czołowych na świecie producentów samochodów ciężarowych i autobusów MAN Truck & Bus wnosi istotny wkład w stałe podnoszenie efektywności transportu. MAN proponuje w tym celu szeroki program mający na celu obniżenie ogólnych koszów eksploatacji (Total Costs of Ownership). Efektywność transportu, na której poziom wpływ mają takie czynniki jak technologia, serwis, kierowcy i future expertise, chroni środowisko naturalne i przynosi zysk naszym klientom.

Źródło: MAN Truck & Bus Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.