piątek, 08 lutego 2013

Niższe raty leasingowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w lutym stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Główna, od 7 lutego, będzie wynosiła 3,75 proc.

Taką decyzję z zadowoleniem przyjęły polskie instytucje finansowe, w tym firmy leasingowe.

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej - obniżenie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc., to dobra decyzja nie tylko dla klientów banków, ale i leasingobiorców. Większość firm leasingowych, w tym także Spółki Leasingowe BZ WBK, stosuje takie rozwiązania, w ramach których opłaty leasingowe spadają wraz z obniżką rynkowych stóp procentowych. W związku z tym, leasingobiorcy, może jeszcze nie w lutym, ale już w marcu, skorzystają na kolejnej, czwartej z rzędu, obniżce stóp procentowych, i będą płacić niższe raty leasingowe. Warto podkreślić, że tańsze finansowanie obejmie zarówno klientów, którzy już korzystają z usług leasingodawców, jak i firm, które dopiero w marcu zdecydują się na sfinansowanie swoich inwestycji leasingiem. W tym zakresie na rynku panuje jednak dość duża różnorodność stosowanych rozwiązań.

Niektórzy leasingodawcy podwyższają oprocentowanie swoim klientom, jeśli WIBOR rośnie, natomiast gdy WIBOR spada (tak jak w ostatnich miesiącach), to oprocentowanie nie jest już obniżane.

Pozytywnym skutkiem kolejnej obniżki stóp procentowych powinno być także zwiększenie dostępności finansowania, jako efekt łagodniejszej oceny zdolności kredytowej potencjalnego leasingobiorcy. Wynika to z tego, że oprocentowanie leasingu wpływa bezpośrednio na wysokość opłat leasingowych. W konsekwencji im niższy łączny koszt leasingu, tym mniej klient musi ostatecznie zapłacić, ponieważ poziom ponoszonych opłat wpływa na zdolność kredytową. To też oznacza, że w "kasie" firmy pozostaje więcej funduszy na kolejne inwestycje. Stąd decyzję RPP odbieramy z zadowoleniem, ponieważ ułatwia ona zarówno udzielanie jak i uzyskanie finansowania, w tym leasingu. W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania przez Radę Polityki Pieniężnej trendu łagodzenia polityki pieniężnej, która pozytywnie wpływa na spadek inflacji oraz produkcję i sprzedaż w naszym kraju.

Autor: Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.


4trucks.pl / BZ WBK Leasing


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.