czwartek, 29 listopada 2012

Energopol Południe zainwestuje w obszarze ITS

Energopol Południe SA i Kapsch TrafficCom AG podpisały wczoraj umowę o współpracy strategicznej w Polsce w dziedzinie wdrażania systemów ITS w naszym kraju.

Austriacki Kapsch jest jednym ze światowych liderów wśród dostawców inteligentnych systemów transportowych (ITS) i niekwestionowanym liderem w tym obszarze w Polsce. Kapsch odpowiedzialny był m.in. za zaprojektowanie i zarządzanie funkcjonującym w naszym kraju od półtora roku elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL. Energopol Południe wniesie swoje szerokie doświadczenie w projektach na rynku polskim, szczególnie tych wykonywanych na rzecz samorządów. Umowa obowiązywać będzie początkowo przez 3 lata z możliwością przedłużenia jej na kolejny okres.

- Nasze partnerstwo to doskonałe połączenie najnowszej światowej technologii, lokalnej wiedzy i doświadczenia we wdrażaniu skomplikowanych projektów publicznych - mówi Jacek Taźbirek, Prezes Energopolu Południe SA - Jestem przekonany, że dzięki tej strategicznej umowie, stajemy się ważnym graczem w obszarze ITS w Polsce, co w niedługim czasie przełoży się również na wyniki finansowe Energopolu Południe - dodaje.

Wejście w segment ITS jest krokiem mającym na celu dywersyfikację działalności spółki, który pozwoli na uniezależnienie jej od jednej branży, jak to było do tej pory. Projekty budowlane nadal będą stanowiły ważny element działalności spółki, natomiast rozwijane mają być również nowe segmenty o dużym potencjale rozwoju, takie jak Inteligentne Systemy Transportowe.

- Energopol Południe działał do tej pory na rynku projektów budowlanych i udowodniliśmy, że nawet w trudniejszych czasach spółka potrafi sobie dobrze radzić. Rozwijając nasz obszar działania na kolejne segmenty chcemy uniezależnić się od wpływów bieżącej koniunktury - mówi prezes Taźbirek. - Technologiami ITS zainteresowaliśmy się przede wszystkim widząc ich ogromny potencjał na przykładzie innych krajów oraz sukces, jakim okazał się elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. Tym bardziej, wybór Kapscha na partnera jest dla nas strategiczną decyzją - dodaje.

Sztandarowym projektem ITS w Polsce jest viaTOLL, elektroniczny system poboru opłat obowiązkowy dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. System obowiązuje w Polsce początku lipca 2011 roku i w niecałe półtora roku zwrócił poniesione na jego wdrożenie nakłady inwestycyjne. ITS to jednak również rozwiązania dla miast i gmin podnoszące jakość życia ich mieszkańców, bezpieczeństwo oraz atrakcyjność biznesową i turystyczną np. poprzez zarządzanie ruchem (płynność jazdy, strefy parkingowe, strefy dostępu), poprawa jakości powietrza poprzez ograniczanie ruchu (eliminowanie z ruchu pojazdów niespełniających określonych norm, czy ciężkiego ruchu z centrów miast) oraz dodatkowe źródło finansowania dla samorządów na utrzymanie infrastruktury.


4trucks.pl / Energopol Południe SA


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.