piątek, 26 października 2012

Rynek opon ciężarowych po trzech kwartałach 2012 r.

Po udanym 2011 roku branża oponiarska w Europie odnotowała wyraźny spadek sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach 2012 r.

Według prognoz Continental segment opon ciężarowych w Polsce powinien zamknąć się zbliżonym wynikiem do roku 2007, czyli ostatniego przed kryzysem.

Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 r. sprzedaż opon w Europie zmniejszyła się o 22,2 procent. Spośród kluczowych rynków europejskich największe spadki odnotowano m.in. we Włoszech (34,2 procent) i Hiszpanii (30,0 procent). Poza wyraźnym odbiciem w 2010 roku, na starym kontynencie dominuje tendencja spadkowa i według prognoz Continental ten rok zakończy się ze spadkiem sprzedaży na poziomie 17 procent.

conti

- Zmniejszenie popytu na nowe opony wynika z jednej strony z utrzymującego się kryzysu ekonomicznego w światowej gospodarce, a z drugiej strony ze zmian jakie zaszły na rynku w ostatnich kilku latach. Firmy transportowe wstrzymywały się z zakupami nowych pojazdów aż do roku 2011, kiedy to odnotowaliśmy zdecydowane odbicie rynku. Aktualnie większość z tych nowo kupionych ciężarówek jeździ na oryginalnych oponach, które nie wymagają wymiany. Ponadto producenci ogumienia, w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów i oczekiwania Unii Europejskiej, coraz częściej wprowadzają do swojej oferty opony bieżnikowane lub gotowe pasy bieżnika. Wykorzystanie zaawansowanego technicznie karkasu, które oferuje Continental może ograniczyć koszty ogumienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli flot stawia na zakup opon umożliwiających ich późniejsze bieżnikowanie - komentuje Grzegorz Jeziak, Truck Tires Manager Continental Opony Polska.

- Polska wyróżnia się pod względem sprzedaży opon na tle Europy. Co prawda po pierwszych trzech kwartałach tego roku rynek skurczył się w stosunku do 2011 r. o 24,4 procent, ale głównie dlatego, że w latach 2010 i 2011 rozwijał się rekordowo szybko. Według naszych prognoz na koniec 2012 r. ok. 720 tys. opon znajdzie nowych nabywców. Patrząc na rynek w perspektywie kilku ostatnich lat, rynek polski w odróżnieniu od europejskiego utrzyma po roku 2012 tendencję wzrostową - dodaje Grzegorz Jeziak.


4trucks.pl / Continental Opony Polska


Skomentuj

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.