poniedziałek, 22 października 2012

Policjanci chcą wyższych mandatów

Policja zwróciła się do MSW o rozważenie podwyżki mandatów za szczególnie niebezpieczne wykroczenia na drogach.

Chcą również uprawnienia do czasowego odebrania prawa jazdy kierowcom, za rażące przekroczenie prędkości na drodze.

Takie rozwiązania w innych krajach przyniosły spadek liczby wypadków oraz ich ofiar - zabitych i rannych - podkreślają funkcjonariusze. W 2011 r. statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego się pogorszyły, a Polska jest na ostatnim miejscu w Europie biorąc pod uwagę śmiertelność na milion mieszkańców.

W Polsce maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie to 500 zł (a w przypadku tzw. zbiegu wykroczeń - maksymalnie 1000 zł). Policjanci uważają, że kara jest zbyt niska, szczególnie za niebezpieczne przewinienia. Kwota ta nie zmieniła się od 1995 r., podczas gdy średnia płaca wzrosła w tym czasie prawie pięć razy. W porównaniu z innymi krajami Europy, mandaty w Polsce są jednymi z najniższych. Z policyjnych statystyk wynika też, że z roku na rok nadmierna prędkość jest przyczyną ponad 30 proc. wypadków, w których są zabici.

Stąd propozycja KGP, by wprowadzić zmiany w dwóch ustawach - Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Prawie o ruchu drogowym. Wyższe mandaty miałyby obowiązywać za: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niewłaściwe wyprzedzanie, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz niewłaściwe zachowanie wobec pieszych i rowerzystów na przejściach i przejazdach.


4trucks.pl / wnp.pl


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.