wtorek, 07 czerwca 2011

Po raz drugi rusza Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

weekend_bez_ofiar_-_600

60 tys. osób poparło w 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. W tym roku walczymy, by poprawić ten wynik. Od 30 maja 2011 r. na stronie www.weekendbezofiar.pl będzie można zadeklarować bezpieczną jazdę i włączyć się w ten sposób w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego narodową koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych.  Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana w zachowaniu użytkowników dróg, będzie można przekonać się czy Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma wpływ na zmniejszenie liczby ofiar wypadków. Wielki finał akcji to Weekend bez Ofiar, który zaplanowano na 24-26 czerwca 2011 r., a więc w pierwszy weekend wakacji, gdy na polskie drogi wyjadą tysiące Polaków, w Parku Szczęśliwickim w Warszawie.

-Weekend bez Ofiar to pewna wizja, do osiągnięcia której mają dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy jednak do tego, by stało się to w niedalekiej przyszłości. Kładziemy duży nacisk na poprawę stanu jakości dróg. Koncentrujemy swoje działania zarówno na ulepszaniu istniejącej infrastruktury, jak i na tworzeniu nowych tras komunikacyjnych. Zdajemy sobie również sprawę jak ważne jest wskazywanie błędnych i promowanie dobrych zachowań szczególnie wśród kierowców. Dlatego też akcji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna. Cieszymy się, że akcję wspierają gremialnie największe polskie media oraz instytucje publiczne - mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywać będą się pikniki edukacyjne. Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Będzie można spróbować swoich sił na  komputerowych symulatorach jazdy, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Bezpieczną podróż na wakacje w Weekend bez Ofiar ułatwić ma specjalna usługa SMS Info. Od 1 czerwca br. uruchomiony zostanie numer 71551 (1 zł + VAT), pod który abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych województwach. W odpowiedzi otrzymają informacje o stałych utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca 2011 r. będą informowani o pogodzie, korkach i wytyczanych objazdach. Regulamin akcji dostępny na www.weekendbezofiar.pl. 

Kody województw: DS dolnośląskie, KP kujawsko-pomorskie, LB lubelskie, LS lubuskie, LD łódzkie, MP małopolskie, MZ mazowieckie, OP opolskie, PK podkarpackie, PL podlaskie, PM pomorskie,  SL śląskie, SK świętokrzyskie, WM warmińsko-mazurskie, WP wielkopolskie, ZP zachodniopomorskie.


***


Weekend bez ofiar rozpoczęty

Rusza kampania społeczna promująca Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa Weekend bez ofiar. W telewizji, radiu, prasie i Internecie odbiorcy napotkają więc przekazy stylizowane na oficjalne urzędowe komunikaty, w których kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa wzywa się do pozostania w domach w weekend 24-26 czerwca  2011 r.

Apel kierowany jest wprost do wszystkich uczestników ruchu drogowego nie zachowujących podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach, m.in. do kierowców przekraczających limity prędkości, wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu lub zażyciu leków obniżających zdolności psychofizyczne, a także rowerzystów i pieszych poruszających się drogami bez odblasków. W ten sposób kampania zwraca uwagę na takie zachowania użytkowników dróg, które zwiększają ryzyko wypadków.

Wezwanie do pozostania w domach, kiedy cała Polska rusza na wakacje, to przewrotny sposób na wywołanie autorefleksji nad własnym zachowaniem w ruchu drogowym. W ocenie pomagają ciekawostkowe i poradnikowe materiały dostępne na stronie www.weekendbezofiar.pl.  Wiedza o zasadach ruchu drogowego, a wiedza o bezpieczeństwie drogowym to w dużej mierze dwie różne sprawy.

- Myślę, że wiele osób będzie zaskoczonych, że jedzenie za kierownicą jest równie niebezpieczne jak rozmowa przez telefon komórkowy, albo że prowadząc samochód po zażyciu leków obniżających zdolność kierowania pojazdem, kierowca ponosi taką samą odpowiedzialność karną, jak gdyby jechał po spożyciu alkoholu -  mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, instytucji organizującej akcję Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa Weekend bez Ofiar.

Swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa drogowego będzie też można ocenić rozwiązując Narodowy Test Bezpieczeństwa Drogowego, który od 10 czerwca 2011 r. dostępny będzie na stronach serwisu Onet.pl- partnera akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa drogowego można też uczyć się praktycznie w czasie trwania Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa . Przez cały czerwiec w kilkunastu miastach Polski odbywać będą się pikniki rodzinne. Podczas imprez można sprawdzić, jak ludzkie ciało zachowuje się w czasie dachowania, przekonać się, jakie przeciążenia działają na człowieka w czasie zderzenia, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pikniki są także okazją do zdobycia nowych informacji dzięki rozmowom z policjantami, strażakami czy funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego.

Wszyscy, którzy dokonają samooceny swojego zachowania na drodze, mogą na stronie internetowej akcji zadeklarować, że będą jeździć bezpiecznie - zwłaszcza w weekend 25-26 czerwca 2011 r. Kierowcy mogą dodatkowo dać temu wyraz oznaczając swoje samochody naklejkami, które dostępne będą w lipcowym wydaniu Auto Świata, 16 czerwca 2011 r. ukażą się one  w Przeglądzie Sportowym, a także będą rozdawane w czasie pikników edukacyjnych.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa Weekend bez Ofiar jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.  Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad


 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.