piątek, 31 sierpnia 2012

Innowacje w logistyce ukierunkowane na zysk

Logistyka jest branżą, w której innowacyjność podąża w kierunku zwiększenia efektywności procesów, obniżenia kosztów i zminimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Pomimo znacznych korzyści, jakie niosą za sobą inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania, wśród polskich przedsiębiorstw wciąż pokutuje zachowawcza strategia i czerpanie doświadczeń z know-how konkurencji.Choć koszty wdrażania innowacji mogą stanowić poważną barierę, coraz więcej firm przekonuje się o ich opłacalności. Oczekują jednak sprawdzonych rozwiązań i konkretnych zysków. Dlatego wśród najnowszych trendów techniki magazynowej największe znaczenie przypisuje się automatyzacji oraz optymalizacji. To one stanowią klucz do zmniejszenia ponoszonych kosztów i zwiększenia wydajności pracy. Z jednej strony funkcjonujące już rozwiązania są stale udoskonalane, aby wykonywać zadania efektywniej, skuteczniej i taniej. Z drugiej, coraz częściej zastępuje się człowieka maszyną, którego działanie jest mniej kosztowne, nieobarczone ryzykiem błędów i pozwalające na pracę praktycznie 24h na dobę.

Zaprojektować magazyn
Automatyzacja procesów logistycznych jest procesem, który postępuje na coraz szerszą skalę. Regały wyposażone w sterowane satelitarnie platformy transportujące palety w odpowiednie miejsce czy samobieżne wózki widłowe to tylko niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań. Także tradycyjnie stosowane kody kreskowe okazują się nieefektywne i zastępowane są innymi metodami automatycznej identyfikacji. Technologią przyszłości, która z powodzeniem wdrażana jest w polskich magazynach jest transmisja danych za pomocą fal radiowych. System RFID w magazynie stosuje się w celu lokalizacji wózków widłowych oraz składowanych towarów. Informacje odczytywane są dzięki czujnikom, które mogą być umieszczone zarówno na masztach wózków widłowych, w podłodze lub bramkach w magazynie, jak i w przewożonych paletach. W zależności od zastosowania, RFID może służyć do generowania informacji na temat eksploatacji floty, rewizji towarów w magazynie czy powierzchni wykorzystanego miejsca na regałach.

Wózki przyszłości
Kolejnym obszarem, w którym skupia się większość innowacji proponowanych przez branżę, są rozwiązania w urządzeniach transportu wewnątrzmagazynowego. Nowoczesne technologie napędu, systemy zmniejszające zużycie energii dzięki kontroli odbiorników elektrycznych czy parametryzowany program jazdy ułatwiający operatorowi sterowanie to tylko niektóre z propozycji, jakie oferuje rynek. W zeszłym roku do seryjnej produkcji wszedł pierwszy model wózka widłowego z napędem hybrydowym, który odzyskuje uwalnianą podczas hamowania energię. Powstają także modele pojazdów zasilanych na wodór, wyposażonych w ogniwa paliwowe. Z kolei dla elektrycznych wózków widłowych opracowywane są nowe rodzaje akumulatorów (np. stosowane już w modelach firmy STILL baterie litowo-jonowe), coraz to bardziej wydajne i ekonomiczne. Same pojazdy stają się wielozadaniowe i uniwersalne. Nowatorskie koncepcje wózków widłowych zakładają możliwość ich dowolnej adaptacji, dzięki czemu jeden model posiada funkcjonalność kilku różnych urządzeń techniki magazynowej.

Zmiany w podejściu do zarządzania
Innowacyjny magazyn nie ogranicza się jedynie do infrastruktury – to także sposób planowania pracy i zarządzania kolejnymi etapami procesów logistycznych. Inteligentne systemy komputerowe podejmują decyzje skąd pobrać i dokąd dostarczyć daną jednostkę paletową za człowieka. Na rynku dostępne są programy na bieżąco analizujące stan techniczny wózków widłowych i informujące serwis o usterkach, pozwalające zarządzać flotą i określać zadania poszczególnych jednostek, czy udostępniające wszystkie dane i koszty związane z użytkowaniem poprzez przeglądarkę internetową. W nowoczesnym magazynie szczególne znaczenie zyskuje także pełna dostępność posiadanych na wyposażeniu urządzeń, dlatego wiele firm powierza odpowiedzialność za stan techniczny maszyn firmie zewnętrznej. Szybszy czas reakcji serwisu oraz gwarancja uzyskania zastępczego urządzenia na czas trwania naprawy sprawiają, że praca magazynu może przebiegać bez przeszkód.

Innowacje na polskim rynku
Firmy decydujące się na inwestycje, oczekują sprawdzonych rozwiązań i konkretnych zysków. Choć większość z nich deklaruje chęć korzystania z nowinek technicznych, brak czasu uniemożliwia bieżące śledzenie nowości rynkowych. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się kompleksowe usługi doradcze, często oferowane bezpłatnie w ramach zakupu danej technologii. Ich celem jest dobór rozwiązań pod kątem potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz zaproponowanie koncepcji optymalizacji funkcjonowania magazynu. Jednostki zewnętrzne pomagają także w procesie wdrażania, a nawet zatrudniania specjalistów pod dany projekt logistyczny. Każda inwestycja powinna być poprzedzona szczegółową kalkulacją kosztów i oczekiwanych zysków. Innowacyjność, za którą nie idą konkretne korzyści - nie tylko finansowe, ale także w zakresie ekologii, wydajności czy wzrostu bezpieczeństwa pracy - będzie po prostu zbędnym wydatkiem.


4trucks.pl / STILL


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.