wtorek, 13 lipca 2010

Uniwersalny Axor

Axor_test
Powodem powstania Mercedesa Axora była potrzeba wypełnienia luki miedzy modelami Atego i Actros. Nie jest to jednak łatwe zadanie dla tego pojazdu, gdyż poza dobrymi parametrami, kabina kierowcy nie oferuje wystarczająco wysokiego komfortu do pracy. Jednakże w 2004 r. model ten został unowocześniony, otrzymując własny styl i nowe argumenty do zaistnienia na rynku.
Axor ma dużo więcej do zaoferowania niż tylko - owszem ważną - ładowność pojazdu. Przeznaczony do ciężkiej dystrybucji lub do pracy na budowach, Axor jest również przystosowany do transportu na długich trasach, gdzie ważny jest ciężar pojazdu: transport luzem lub w cysternie. Jeśli ktoś myśli, że zaletą Axora jest tylko jego ciężar własny to się  myli, a dowodem na to jest choćby skrzynia biegów PowerShift, którą pojazd dysponuje od 2007 r.

Bezpieczeństwo bez kompromisów
Dla Axora dostępnych jest sześć jednostek napędowych w trzech osobnych blokach. Silniki te w przeciwieństwie do tych w Actrosie są sześciocylindrowe w układzie rzędowym. Najmniejszy 6,37 l oferuje trzy wielkości mocy: 238, 256 i 286 KM. Następnie mamy 326 KM o pojemności 7,20 l. Wreszcie u góry tabeli mamy silnik o pojemności 11,97 l, który daje moc 401 i 428 KM osiąganą przy prędkości obrotowej silnika równej 1900 obr/min. Maksymalny moment obrotowy w wersji 428 KM wynosi 2100 Nm przy prędkości 1100 obr/min. W odniesieniu do innych konkurentów, którzy proponują nawet 510 KM, można powiedzie, że ta maksymalna moc jest zbyt niska.
Bezpieczeństwo jest jedną z tych dziedzin, w których wielcy konstruktorzy nigdy nie idą na ustępstwa. Axor jest wyposażony w hamulce tarczowe zarówno z przodu jak i z tyłu. Jako uzupełnienie hamulca silnika mamy również na wyposażeniu mocny pomocniczy hamulec hydrauliczny w tym wypadku Voith R115 HV (500 kW = 680 KM). Systemy te obsługuje się lekko, za pomocą przekładni umieszczonej po prawej stronie kierownicy.
Pomimo tego, że Axor wyposażony jest w ręczną skrzynię biegów z dziewięcioma przełożeniami, to może również mieć skrzynię PowerShift wewnętrznie rozbudowaną. Skrzynia ta jest mechaniczna i automatyczna, ale nie zsynchronizowana. W rzeczywistości chodzi tutaj o skrzynię z trzema podstawowymi biegami, których prędkości są podwajane przez podwajacz częstotliwości zakresu prędkości obrotów. Uzyskane w ten sposób sześć biegów jest jeszcze podwajane za pomocą podzielnika częstotliwości zakresu prędkości obrotów, co w końcowym efekcie daje nam 12 biegów. Dodatkowo skrzynia biegów PowerShift jest lżejsza od poprzedniej, a jej całkowity ciężar wynosi 235 kg.

Szerokie i rozsunięte stopnie
Axor_test_2Dostęp do kabiny jest idealny za pomocą trzech stopni, które są nie tylko szerokie, ale przede wszystkim rozsunięte. Jest to mocny punkt w porównaniu z Actrosem Megaspace, gdzie cztery stopnie są usytuowane w tej samej linii. Tablica rozdzielcza jest wygięta i oczywiście tego samego pokroju co ta umieszczona w modelu Actros i dostępna jest w trzech wersjach nazwanych "Dystrybucyjna", "Długodystansowa", "Komfortowa".
Hamulec ręczny znalazł wreszcie idealne miejsce na tablicy rozdzielczej. Niestety nie można tego samego powiedzieć o tachometrze i radiu, które nadal są umieszczone nad kierowcą. Przed wyruszeniem, podczas sprawdzania pojazdu, dobrze jest skorzystać z komputera pokładowego. Poza układem sterowania, dostęp do menu można uzyskać za pomocą kwadratowego przycisku umieszczonego po prawej stronie tablicy rozdzielczej, obok innych małych przycisków pod centralną konsolą. Poziom AdBlue wyświetla się na tej samej tarczy co zwykłe paliwo, podczas gdy poziomy ciśnienia obwodów zostały zebrane na jednej tarczy, pokazując najniższy poziom z dwóch możliwych.

Wiele ustawień podłokietników
W przeciwieństwie do większości konkurentów, przekładnia skrzyni biegów znajduje jest na szczycie składanej dźwigni, umieszczonej pod podłokietnikiem. Sposób ten jest ergonomiczny, ale kierowca musi za każdym razem unieść ramię, żeby nie blokować przesuwania. Hamulec ręczny umieszczony jest idealnie na tablicy rozdzielczej, natomiast radio usytuowane jest nad kierowcą obok tachometru.
Poza widoczną gołym okiem jakością, jeden z silnych punktów tego modelu tkwi w różnorodności obszarów ustawień podłokietników, jak na przykład dwa obszary w centralnej części tablicy rozdzielczej: na niższym poziomie z praktycznym schowkiem (pojemnikiem) i na wyższym poziomie z matą anty poślizgową. Axor_test_6
Mercedes Axor dysponuje czterema wariantami kabin: krótką, krótką przedłużoną (+180 mm), głęboka (2250 mm), głęboka z podnoszonym dachem (w testowanym modelu). W tym ostatnim przypadku wewnętrzna wysokość wynosi 1910 mm, natomiast wysokość pozostałych trzech to 1510 mm. Szerokość kabiny jest we wszystkich czterech wersjach taka sama: 2000 mm, a więc o 260 mm mniej niż w Actrosie. W wersji z podnoszonym dachem kierowca ma do dyspozycji nad przednią szybą dodatkowe miejsce na swoje rzeczy osobiste. Szkoda, że cała wysokość nie jest w pełni wykorzystana i że tylko środkowa część zamyka się. Axor_test_4Całkowita pojemność schowków (429 litrów z tego 153 zamknięte) jest mniejsza w porównaniu z innymi konkurentami.
Trzy schowki są do dyspozycji pod kuszetką. Nie ma jednakże do nich dostępu z zewnątrz. Dodatkowo kierowca może korzystać z każdej strony z małego bagażnika, takiego samego, jak te, które mamy w poprzedniej generacji Actrosa w kabinie L. Schowki te, pomimo swojego małego rozmiaru i dość skomplikowanej formy (gdyż przechodzą tamtędy koła) można zawsze wykorzystać choćby do włożenia kilku brudnych rzeczy takich jak rękawice, lub jakieś szmaty. W kwestii kuszetek Axor nie musi zazdrościć swojemu starszemu bratu. Ma on niższą kuszetkę o szerokości 685 mm i wyższą, która osiąga 710 mm.

Przyjemna PowerShift
Axor_test_7Poza zużyciem paliwa, nowa skrzynia biegów PowerShift również pozwala na dokonanie precyzyjnego porównania. Dla kierowcy nic się nie zmienia (automatyczne sprzęgło, a więc bez pedału) i przekładnia, która znajduje się na czubku dźwigni zmiany biegów, natomiast zmiana odczuwalna jest w kwestii przejść między biegami, które są lżejsze, szybsze i bardziej dyskretne. Między innymi dzięki przyciskowi POWER po prawej stronie tablicy rozdzielczej, można, w razie potrzeby (na przykład na wysokim wzniesieniu) skorzystać z wyższej prędkości obrotowej silnika, a tym samym uzyskać prawie natychmiast maksymalną moc silnika. System wyłącza się po 10 minutach, o ile nie zostanie ponownie użyty, co pozwala na ograniczenie niepotrzebnego nadmiernego zużycia paliwa. Zostało to dobrze pomyślane pod warunkiem, że potrzeba skorzystania z systemu nie przekracza 10 minut, bo w przeciwnym razie kierowca jest zmuszony do uruchamiania go po raz kolejny (na przykład w wysokich górach). Natomiast działanie systemu Eco-Roll pozwala na automatyczne (wrzucenie na luz) wyłączenie skrzyni biegów podczas jazdy. Polega to na pozostawieniu sprzęgła na pozycji otwartej, zachowując wrzucony bieg, żeby móc szybko i sprawnie ponownie użyć sprzęgła (podczas hamowania lub przyśpieszania). Wszystko to odbywa się automatycznie powyżej 50 km/godz. o ile nie zaczniemy przyspieszać. System ten uaktywnia się już od momentu ruszenia pojazdu.
Mimo wszystko skuteczność tego systemu jest wątpliwa, ponieważ wystarczy tylko, żeby kierowca delikatnie zdjął nogę z gazu, aby pojazd nie pobierał już paliwa. Koniec epoki Eco-roll, która jest synonimem odcinania dopływu paliwa przez tenże system nie jest do końca sprawa oczywistą.
Cichość działania skrzyni biegów PowerShift jest coraz większa, co przekłada się na wyższą przyjemność prowadzenia pojazdu. Najnowsze ulepszenie pozwala na bezpośrednie przejście z pierwszego na ostatni bieg.
Wrażenie z jazdy. Poza skrzynią biegów PowerShift, o której mówiliśmy, Axor reprezentuje tę samą jakość co jego starszy brat. Widoczność jest dobra, wzmocniona przez dodatkowe wsteczne lusterko, które odpowiada najnowszym normom i które jest doskonale ustawione, ponieważ nie ogranicza pola widzenia. Jego nowy wygląd (nowe ramię) jest również w dobrym guście. Jeśli chodzi o komfort jazdy Axor jest niestety w tyle za Actrosem. Zawieszenie kabiny jest dobre, a wrażenie kołysania (chybotania) się kabiny znikło całkowicie.

Podsumowanie
Parametry i zużycie paliwa. W drugim teście Truck & Business Axor potwierdził dobre rezultaty, które osiągnął podczas pierwszego testu. Jest to zasługą nowych przepisów wprowadzających zakazy na autostradzie, których kierowcy pojazdów ciężarowych zmuszeni są przestrzegać pod groźbą bardzo surowych mandatów. Test w Euro 3 dał rezultat 29,06 l/100 przy średniej prędkości 87,94 km/godz. Tym razem te wyniki wynoszą 29,71 l i 85,71 km/godz. Wierny systemowi SCR Axor osiągnął następujące rezultaty na poziomie zużycia AdBlue: całkowite zużycie 11,50 l co daje 1,55 l/100 km i 5,23 proc. w stosunku do zwykłego paliwa. Poza oczywistym podobieństwem do pozostałych aut z tej gamy (rodziny), Axor ma oczywiście swój własny styl (własną tożsamość). Odgrywając rolę "małego Actrosa", inspiruje się nim jeśli chodzi o jakość, na przykład skrzynia biegów PowerShift. Jest o 300 kg lżejszy od swojego starszego brata, więc nie można wymagać od niego tego samego komfortu. Tunel silnika i obszar ustawień podłokietników są dwoma słabymi punktami tego modelu. Niemniej jednak Axor został mocno unowocześniony i o ile będzie nadal podążał w tym kierunku, jeszcze nie raz miło nas zaskoczy.

 

Mercedes-Benz Axor - trasa testu i osiągi

Długość odcinka testu
km
Topografia Średnia prędkość
km/h
Średnie zużycie paliwa l/100 km Iloraz
rezultat ekonomiczny
174,9 Autostrada z lekkimi wzniesieniami 87,32 25,83 3,381
196,3 Autostrada z lekkim wzniesieniem 86,16 28,51 3,022
205,7 Autostrada z wysokimi wzniesieniem 83,75 32,84 2,550
172,6 Autostrada z wysokim wzniesieniami 85,93 31,41 2,736
Razem: 749,5 - 85,71 29,71 2,885

Pogoda sucho, temperatura minimalna 7 st. C i maksymalna 14 st. C

 

Pierre-Yves Bernard
Fot. Eric Duckers

T-B-New-Logo-140x80

 UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.