środa, 31 sierpnia 2011

Starachowickie Neoplany

neoplany_ze_starachowic_600

29 sierpnia 2011 r. w fabryce MAN Bus w Starachowicach odbyła się uroczysta inauguracja produkcji autokarów turystycznych marki Neoplan.

Prace nad projektem uruchomienia lini produkcyjnej autokarów turystycznych Neoplan w Starachowicach rozpoczęły się w  lipcu 2010, a dniu 29.08 bieżącego roku ruszyła produkcja. Projekt obejmuje przeniesienie produkcji korpusów autokarów klasy premium Neoplan Starliner oraz Cityliner, miejskich autobusów piętrowych MAN Lion’s City A39 z niemieckiego Plauen do Starachowic, jak również przeniesienie produkcji komponentów od dotychczasowego dostawcy, firmy Bozankaya z Niemiec do fabryki w Starachowicach.

Zakład w Starachowicach dysponuje jedną z najnowocześniejszych linii kataforezy zanurzeniowej. Ten unikalny proces technologiczny zabezpiecza korpusy autobusów przed korozją. W trosce o najwyższą jakość produktów marki Neoplan stosowany będzie również w czasie produkcji autokarów klasy Premium. Malowanie kataforetyczne umożliwia uzyskanie dużej ochrony przed korozją przy niskich kosztach pokrywania i przyjaznym dla środowiska procesie technologicznym. Jest używane do powlekania przedmiotów o dużych wymiarach i skomplikowanych kształtach, takich jak np. karoserie samochodowe.

Kataforeza polega na katodowym lakierowaniu powierzchni metalowych w zanurzeniu elementów w specjalnym roztworze przy jednoczesnym podłączeniu napięcia elektrycznego. Proces malowania kataforetycznego obejmuje bezpośrednio po sobie następujące etapy: odtłuszczanie, płukanie po odtłuszczaniu, aktywacja powierzchni, fosforanowanie, płukanie po fosforanowaniu, nakładanie farby, płukanie po malowaniu, wygrzewanie pomalowanych powierzchni.

Wydajność produkcyjna lini autokarów klasy Premium zaplanowana na rok 2011 to od 1,6 do 2,5 autobusów dziennie. Nastepnie, korpusy transportowane będą do fabryki w Plauen, gdzie następować będzie końcowe wyposażanie pojazdów. W związku z rozpoczęciem tego projektu w zakładzie w Starachowicach dodatkowe zatrudnienie znajdzie 202 nowych pracowników, a wartosć inwestycji wyniosła 3 500 000 euro.

Wszystkie niskopodłogowe autobusy miejskie marki MAN produkowane są w zakładach MAN w Starachowicach i Sadach k/Poznania, w oparciu o najnowsze, sprawdzone, technologie i metody produkcji gwarantujące wieloletnią eksploatację. Zakłady produkcyjne w Starachowicach i w Poznaniu, to Centrum kompetencyjne produkcji autobusów miejskich MAN. Tylko w Polsce produkowane są niskopodłogowe autobusy miejskie MAN, które trafiają na rynki całej Europy. Teraz to szerokie doświadczenie wykorzystane zostanie również w procesie produkcyjnym autokarów turystycznych.

 
Źródło: MAN TRUCK & BUS POLSKA


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.