wtorek, 14 lutego 2012

DAF - numer jeden w segmencie ciągników

DAF-CF85-4T

W 2011 r. DAF Trucks  jeszcze bardziej wzmocniła swoją pozycję na europejskim rynku samochodów ciężarowych. Udział na poziomie 18,9 proc. w rynku europejskim daje DAF pozycję nr 1 w segmencie ciężkich ciągników.

Osiągając udział w rynku na poziomie 15,5 proc., firma DAF wzmocniła swoją pozycję w europejskim segmencie rynku ciężkich samochodów ciężarowych w 2011 r. (w 2010 r. wynosił on 15,2 proc.). DAF jest liderem rynku w: Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Węgrzech oraz największą marką importową w Niemczech i Francji. W Austrii i Czechach DAF zajmuje mocne drugie miejsce.

W segmencie ciągników DAF jest liderem rynku w: Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Polsce, Czechach i na Węgrzech. We Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i na Węgrzech we wspomnianym segmencie udało się osiągnąć rekordowe udziały w rynku. W całym europejskim segmencie ciągników marka DAF uzyskała w zeszłym roku udział w rynku na poziomie niemal 19 proc. To właśnie DAF jest liderem na rynku Unii Europejskiej.

Ogółem w ubiegłym roku rynek ciężkich pojazdów użytkowych w Unii Europejskiej liczył około 244 000 pojazdów, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z rokiem 2010, gdy w tym samym segmencie zarejestrowano około 183 000 ciężarówek. DAF oczekuje, że rynek ciężkich samochodów ciężarowych w Europie osiągnie w tym roku liczbę 210 000 - 240 000 pojazdów. W przypadku segmentu pojazdów lekkich - w którym marka DAF jest obecna za sprawą pojazdów serii LF - szacuje się, że rynek europejski pozostanie na poziomie około 56 000 jednostek. W 2011 r. udział DAF w rynku tej kategorii (6-15 ton) wzrósł z 7,7 do 8,9 proc.

Firma DAF wzmocniła swoją pozycję rynkową także poza Unią Europejską. W 2011 r. holenderski producent ciężarówek dostarczył ponad 5 200 pojazdów serii CF i XF, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2010 r. Znaczący wzrost został osiągnięty m.in. w Rosji, Turcji, Maroku, Afryce Południowej i na Tajwanie, gdzie w zeszłym roku z taśmy montażowej zjechał tysięczny zmontowany na miejscu pojazd serii CF i gdzie DAF jest liderem rynku wśród europejskich marek w segmencie ciężkich ciągników.

- Nasz sukces to zasługa nowoczesnego asortymentu produktów, pierwszorzędnej obsługi oraz bardzo profesjonalnej organizacji punktów sprzedaży. Przy udziale 15,5 proc. w rynku segmentu pojazdów ciężkich w Europie jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć nasz średnioterminowy cel w postaci 20 proc. Oczywiście będziemy dalej umacniać naszą pozycję w segmencie ciągników siodłowych. Wzrost musimy osiągnąć szczególnie w kategorii naszego szerokiego asortymentu dwu-, trzy- i cztero-osiowych podwozi pod zabudowę, w ramach którego oferujemy pojazdy do wszelkich zastosowań transportowych - mówi Ron Bonsen, członek Zarządu DAF Trucks N.V. odpowiedzialny za marketing i sprzedaż.

Marka DAF zakończyła rok 2011 dwoma istotnymi sukcesami w Polsce. Pierwszym było utrzymanie pozycji lidera w segmencie pojazdów ciężarowych powyżej 15 ton DMC oraz w segmencie ciężkich ciągników siodłowych, osiągając udział na poziomie odpowiednio 18,7 proc. oraz 21,3 proc., istotnie przyczyniając się do sukcesu rynkowego marki na terenie Unii Europejskiej (EU 27+2). Drugim było istotne zwiększenie udziału w rynku w segmencie 6-15 ton, gdzie marka DAF osiągnęła wynik 7 proc. (4 proc. w roku 2010). Rok 2011 stał ponadto pod znakiem istotnych inwestycji w rozwój sieci dealerskiej. Oprócz najbardziej spektakularnych aspektów tego rozwoju, tzn. oddania do użytku nowego serwisu autoryzowanego dealera DAF, firmy ESA Trucks Poznań Sp. z o.o. w Iłowej, wprowadzono intensywny program rozwoju jakościowego. Celem programu jest ustawiczne zmniejszanie czasu spędzonego w serwisie, wykonanie czynności serwisowych dobrze za pierwszym razem oraz podniesienie jakości komunikacji z klientem. Widzialnym aspektem tych działań jest organizacja Olimpiady Technicznej DAF 2011, w której udział wzięło ponad 100 mechaników reprezentujących różne serwisy DAF w Polsce. Efektem szeroko zakrojonych działań szkoleniowych jest największy w Europie odsetek polskich mechaników w z tytułem Master, który jest najwyższym stopniem wtajemniczenia obejmującego wiedzę teoretyczną jak i praktyczną jaki mechanik może osiągnąć w organizacji DAF. Działania te zostały docenione przez klientów marki DAF poprzez przyznanie firmie DAF Złotego Lauru Klienta dla Top Marki 2011.

Rok 2012 w Polsce będzie rokiem wyzwań. Firma DAF oczekuje wzrostu rynku zarówno w segmencie ciężkim jak i lekkim. Wg prognoz firmowych, segment ciężki osiągnie 16 - 17 tyś nowych rejestracji, natomiast segment lekki zamknie się sumą ok. 2300 nowo zarejestrowanych pojazdów. Wzrosty generowane będą głównie przez dystrybucję oraz transport międzynarodowy.

Źródło: DAF Trucks Polska


 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.