poniedziałek, 27 lutego 2012

Rekordowa sprzedaż Solarisa w 2011r.

Solaris_Urbino_electric_4T

Solaris podsumował rok 2011; wielkość sprzedaży firmy, po raz pierwszy przekroczyła 1200 pojazdów.

Firma, kolejny rok z rzędu, utrzymała pozycję lidera polskiego rynku autobusowego oraz umocniła swoją pozycję w branży na kontynencie europejskim. Solaris, w minionym roku sprzedał także pierwsze pojazdy szynowe. Największą ubiegłoroczną premierą była prezentacja autobusu z napędem elektrycznym Solaris Urbino electric.

Rok 2011 był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż podpoznańskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej. Z fabryki autobusów i trolejbusów wyjechało do klientów łącznie 1205 pojazdów. W porównaniu z rokiem 2010 oznacza to, wzrost sprzedaży o 85 pojazdów (7,5 proc.). Wzrosły także przychody spółki. W 2011 r. wyniosły one 1 523 357 357 zł i w porównaniu z ubiegłym rokiem  były wyższe o 17,3 proc.

Nigdy wcześniej Solaris nie sprzedał w jednym roku w Polsce ponad pięciuset autobusów. Dokładna liczba pojazdów dostarczonych do krajowych przewoźników to - 516 sztuk (w tym 25 trolejbusów). Taki wynik, po raz kolejny, pozwolił Solarisowi utrzymać pozycję lidera polskiego rynku autobusowego. W segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich spółka zdobyła aż 53-procentowy udział w rynku. Największymi zamówieniami, zrealizowanymi w ubiegłym roku były dostawy do: Warszawy (148 sztuk), Poznania (59 sztuk), Łodzi (45 sztuk) oraz Białegostoku (35 sztuk).

Podobnie jak w latach ubiegłych, głównym rynkiem eksportowym firmy Solaris były Niemcy. Do sąsiadów zza zachodniej granicy pojechało aż 248 Solarisów. Dzięki takiemu wynikowi sprzedaży, Solaris na rynku autobusów miejskich w Niemczech zdobył aż 10 proc. udziałów. To najlepszy wynik spośród wszystkich nie-niemieckich producentów, sprzedających swoje autobusy w tym kraju.  Kolejnymi rynkami eksportowymi, pod względem liczby sprzedanych pojazdów były: Francja, Szwecja, Czechy i Włochy. Na tym ostatnim z wymienionych rynków, Solaris zwiększył swój udział do 12 proc.

W roku 2011 firma Solaris rozpoczęła realizację kontraktu na dostawę 45 tramwajów Solaris Tramino dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Do końca minionego roku firma  dostarczyła 23 tramwaje do Poznania. Dostawy wszystkich 45 pojazdów zakończą się do końca maja 2012. Na uwagę zasługuje rewelacyjnie wysoka dyspozycyjność techniczna poznańskich Tramino.

- Każdy z pierwszych piętnastu sztuk tramwajów Tramino przejechał ponad 80 000 kilometrów. Ich dyspozycyjność techniczną oceniamy bardzo dobrze. Kształtuje się ona na poziomie 99 proc. - ocenia Solarisy Tramino Jan Firlik, dyrektor Pionu Przewozów Tramwajowych w poznańskim MPK.

Wysoka sprawność techniczna poznańskich Tramino, to nie jedyny sukces firmy Solaris w zakresie pojazdów szynowych w roku 2011. W lipcu ubiegłego roku spółka podpisała  umowę z przewoźnikiem tramwajowym w Jenie (Niemcy) na dostawę pięciu dwukierunkowych tramwajów.

Firma Solaris, jako pierwszy polski producent tramwajów, podpisała  kontrakt z niemieckim przewoźnikiem. Realizacja zamówienia zaplanowana jest na rok 2013.
- Nasza oferta została uznana za najlepszą spośród kilku zgłoszonych do przetargu. Pojazdy marki Solaris są już znane w Jenie, ponieważ w latach 2009-2011 dostarczyliśmy tam czternaście autobusów. Ich jakość i niezawodność z pewnością były dobrymi referencjami dla naszej oferty tramwajowej. Zwycięstwo w przetargu na dostawę tramwajów przez polską firmę na niemieckim rynku to z pewnością ogromny sukces, ale także ogromna odpowiedzialność. Mamy również nadzieję, że to obiecujący początek dla sprzedaży naszych tramwajów na rynkach europejskich - powiedziała Solange Olszewska, prezes Zarządu firmy Solaris.

Najbardziej innowacyjnym produktem, zaprezentowanym przez firmę Solaris w ubiegłym roku, był Solaris Urbino electric - autobus z napędem elektrycznym. Polska premiera tego autobusu podczas targów Transexpo w Kielcach oraz zagraniczna na targach Busworld w belgijskim Kortrijk, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w branży. Jednym z pierwszych przewoźników, którzy będą testować w regularnym ruchu miejskim Solarisa Urbino electric, będzie poznańskie MPK.

- Kilka tygodni po premierze mieliśmy bardzo dużą liczbę zapytań od klientów o możliwości dostaw tego pojazdu. Jedno z miast Europy zachodniej myśli nawet w perspektywie kilku lat o całkowitej zamianie dotychczasowych autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Na razie to wstępna, ale bardzo obiecująca faza rozmów - mówi Małgorzata Olszewska, dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Solaris.

Za swoje osiągnięcia na rynkach międzynarodowych i krajowym firma Solaris, w ubiegłym roku po raz drugi, zdobyła nagrodę gospodarczą Prezydenta RP. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył Solange i Krzysztofowi Olszewskim nagrodę w kategorii innowacyjność. Pierwszy raz nagrodę tę firma Solaris otrzymała w roku 2005 w kategorii eksport.

Źródło: Solaris Bus & Coach

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.