czwartek, 08 września 2011

DKV - nowości w opłatach drogowych w Europie

e-myto_4T

DKV Euro Service, międzynarodowy operator kart paliwowych i opłat drogowych, informuje o zmianach, jakie w okresie wakacyjnym pojawiły się w rozliczaniu e-myta w Europie. Najważniejsze z nich to: wdrożenie pionierskiego systemu TOLL2GO w Niemczech i Austrii, nowe taryfy w Czechach oraz automatyczny pobór myta w tunelu Liefkenshoek

Austria i Niemcy: system TOLL2GO
Od 1 września wszystkie pojazdy powyżej 12 ton, wyposażone w niemieckie urządzenie pokładowe OBU, mogą używać go do regulowania płatności z tytułu e-myta w Austrii. Warunkiem jest rejestracja w nowym systemie TOLL2GO.
System TOLL2GO to rewolucyjne rozwiązanie w zakresie pobierania opłat drogowych. Powstało z inicjatywy operatorów autostrad w Austrii i Niemczech, spółek ASFINAG oraz Toll Collect GmbH. Łączy ze sobą dwie technologie: satelitarną - stosowaną dziś w Niemczech oraz nadajników naziemnych - stosowaną w pozostałych krajach Europy. Teraz do pobierania opłat w obu systemach służy tylko jedno urządzenie pokładowe: TC OBU (Toll Collect On-Board-Unit). Obsługą rozliczeń w systemie TOLL2GO zajmuje się m.in. operator kart DKV Euro Service.

Firmy posiadające już urządzenie OBU do naliczania opłat w Niemczech powinny jedynie zaktualizować oprogramowanie. Natomiast klienci systemu austriackiego GO muszą zarejestrować się ponownie u operatora autostrad i tras szybkiego ruchu ASFINAG. Obsługa nowego systemu prowadzona jest bezpłatnie. Najwygodniejsza metodą zgłoszenia się do nowego systemu jest pośrednictwo wybranych operatorów kart paliwowych. DKV Euro Service, będąc liderem rozliczeń e-myta w Europie, oferuje pełną obsługę systemu TOLL2GO: od dostarczania urządzeń TC OBU, przez monitoring transakcji, po raportowanie i obsługę reklamacji.

Czechy: nowa taryfa
Od 1 września 2011 r. obowiązuje w Czechach nowa taryfa opłat drogowych dla autobusów, korzystających z systemu Myto CZ. Dotyczy pojazdów powyżej 3,5 tony i liczbie miejsc siedzących większej niż 10 (łącznie z kierowcą). Nowe stawki: Klasa Euro; Euro 0-2; Euro 0-3; od Euro 5. Taryfa/km: 1,38 CZK; 1,00 CZK; 0,80 CZK.
Sposób naliczania opłaty pozostaje bez zmian, podobnie jak obsługa urządzeń pokładowych Premid produkowanych przez firmę Kapsch. Rejestrację w systemie oraz zamówienie urządzeń OBU można zrealizować poprzez operatora kart paliwowych DKV Euro Service. Z jakimi zmianami należy się liczyć? W przypadku klientów DKV zmiany będą nieznaczne: wszystkie autobusy już dziś zarejestrowane w systemie Myto CZ - czyli posiadające urządzenia OBU Premid - zostaną automatycznie przeniesione do nowej taryfy przez czeskiego operatora autostrad. Natomiast klienci, którzy zarejestrują się w systemie po  1 września 2011 r. będą od razu korzystać z nowych taryf w systemie Myto CZ.

Belgia: tunel Liefkenshoek
Od 15 lipca br. można opłacać przy pomocy urządzenia OBU, więc automatycznie, przejazdy tunelem Liefkenshoek, pomiędzy Antwerpią a Rotterdamem. Tunel ten stanowi część drogi szybkiego ruchu R2.

Specjalną ofertę w zakresie tych opłat przygotował operator kart paliwowych DKV Euro Service - umożliwia ich rozliczanie przy pomocy własnego urządzenia pokładowego DKV Box. Jego posiadacze oszczędzają ok. 27 proc. w porównaniu z rozliczeniami przy pomocy karty lub gotówki. Korzystanie z DKV Box skraca też łączny czas podróży dzięki przejazdowi przez tunel bez zatrzymywania. Aktualne taryfy za przejazd wynoszą: 18 euro przy płatności kartą lub gotówką, 16,36 euro przy korzystaniu z DKV Card oraz 13,16 euro dla posiadaczy viaBOX. Ceny te obowiązują pojazdy kategorii 1 (powyżej 2,75 m).

Źródło: DKV Euro Service Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.