poniedziałek, 04 sierpnia 2008

Współpraca na drodze

Współpraca na drodze jest nierozłącznie powiązana z ogólnie pojętą kulturą jazdy. Pod tym pojęciem rozumiemy właściwe zachowanie i postępowanie w warunkach ruchu drogowego. Podstawą są przepisy, które jasno określają zasady postępowania. Mogą jednak pojawić się sytuacje nietypowe, kiedy o bezpieczeństwie zadecyduje współpraca z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a nie egoizm.
Jedną z sytuacji, często spotykaną na naszych drogach jest popełnianie błędów przez niedoświadczonych lub lekkomyślnych kierowców. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że komuś zgaśnie silnik i nagle się zatrzyma czy zmieni pas ruchu bez użycia kierunkowskazu. Nie powinniśmy w takiej sytuacji ponaglać kierowcy słownie czy też sygnałem dźwiękowym. Takie zachowanie może doprowadzić do jego nieracjonalnych reakcji i stworzyć zagrożenie na drodze. Zawsze musimy być uważni.

Współpraca, która ma owocować poprawą bezpieczeństwa dotyczy wszystkich użytkowników ruchu, zarówno zmotoryzowanych, jak i niezmotoryzowanych. Zajeżdżanie drogi czy wymuszanie pierwszeństwa jest częstą przyczyną wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Odblaski noszone przez uczestników ruchu sprawiają, że pieszy jest widoczny już z odległości kilkuset, a nie kilku metrów! Wszyscy powinniśmy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami: przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zachowywać bezpieczny odstęp i nie ryzykować. Ważną kwestią jest nieokazywanie zniecierpliwienia. Warto sobie uzmysłowić, że nie tylko my się gdzieś spieszymy.

W dużym stopniu od naszego zachowania na drodze zależy bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby wypadków. Zawsze pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, bezwzględnym zakazie jazdy pod wpływem alkoholu i ograniczeniach prędkości. Redukcja prędkości jazdy o 1 km/h to zmniejszenie występowania śmiertelnych wypadków o 4-5 proc.
W niektórych regionach świata udało się zmniejszyć liczbę wypadków, mimo że motoryzacja rozwija się tam bardzo szybko. Jest to wynik stałego uświadamiania użytkownikom ruchu drogowego, że istnieje wiele możliwości zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i że mają oni na to bezpośredni wpływ.

Komentarz naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Janusza Staniszewskiego:
-
Prowadzone badania wskazują, że skutki wypadków gwałtownie rosną wraz ze wzrostem prędkości. Redukcja średniej prędkości pojazdów nawet o kilka procent, powoduje znaczną redukcję wypadków i ich ofiar. W 2007 roku w Polsce wydarzyło się 49 515 wypadków drogowych (wzrost o 2566), w których zginęło 5580 osób (wzrost o 322), a 63197 osób zostało rannych ( wzrost o 3974).
Na wzrost ilości powstających wypadków drogowych miało między innymi wpływ znaczne zwiększenie ilości pojazdów poruszających się po naszych drogach, co było efektem importu pojazdów z zagranicy. Łatwość dostępu do motorowerów spowodowana co raz niższą ceną sprawiła, że na drogach pojawili się kierujący, nie do końca posiadający umiejętności i wiedzę do tego, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Przyczyną takiej sytuacji jest dopuszczenie do ruchu osób, które ukończyły 18 lat a nie są zobowiązane do posiadania żadnych uprawnień potwierdzających znajomość przepisów i techniki prowadzenia pojazdu.

Więcej informacji:
www.abcbezpieczenstwa.pl/

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.