poniedziałek, 16 marca 2009

Sezon na wywrotki

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczną sprzedaż, w segmencie pojazdów powyżej 16 t DMC, zdominują samochody specjalistyczne. Takie nadzieje mają również producenci ciężarówek budowlanych, którzy przygotowali na ten sezon kilka ciekawych propozycji. Już jesienią ub. roku MAN i Mercedes pokazały swoje największe ciężarówki, jako 3- i 4-osowe podwozia z zabudowami wywrotek. Najnowszą propozycją Scanii jest natomiast  podwozie ze średnią kabiną „G” przystosowane pod potrzeby budownictwa. Na hossę w inwestycjach  budowlanych przygotowali się również z nowościami producenci naczep wywrotek (Schmitz Cargobull, Wielton) oraz zabudów (KH-Kipper).

Image
MAN TGS z naczepą Schmitz Cargobull
MAN Truck & Bus Polska w swojej ofercie ciężkich pojazdów budowlanych posiada samochody typoszeregu TGX/TGS. Zastosowania TGS mogą być bardzo różnorodne. W zależności od potrzeb producent oferuje podwozia z napędem: na drogi utwardzone i w lekki teren – 4x2, 6x2 i 8x2; do pracy w średnim terenie – 4x4, 6x4, 8x4 i 8x6, w ciężki teren – 4x4, 6x6, 8x6 i 8x8 (napęd stały). Szeroka gama dostępnych podwozi Trucknology Generation® pozwala na skompletowanie samochodu pod indywidualne zamówienia klienta. Na uwagę zasługują układy jezdne TGS, które ze względu na swoją innowacyjność budzą duże zainteresowanie klientów. Przykładem może tu być układ samoczynnego przyłączania przedniej osi HydroDrive® lub też układ napędowy 8x6, gdzie osią napędową jest druga oś, jak też dwustopniowe przekładnie rozdzielcze z biegiem terenowym i z biegiem szosowym oraz przełącznik obrotowy, który ułatwia prawidłowe załączanie blokad mechanizmu różnicowego.   

Image
Actros III udowodnił, że potrafi również pływać
Mercedes Actros III, z ergonomicznie zaprojektowaną kabiną kierowcy, ma wiele innowacyjnych elementów wyposażenia. Jednym z nich jest bardzo wytrzymała płyta ochronna ze stali szlachetnej o grubości 4 mm, która chroni przed uszkodzeniami chłodnicę i silnik. Innym rozwiązaniem przydatnym na budowie jest zoptymalizowane wejście. Jest ono dostosowane do obciążeń poprzecznych i odporne na korozję. Nowy jest elastyczny stopień wejściowy, który zmienia swoje położenie dostosowując się do warunków w terenie. Bardzo praktyczne są osłony lusterek zewnętrznych wykonane z wytrzymałego materiału imitującego ryflowaną blachę. Komfort pracy kierowcy poprawia wyposażenie pojazdu we wskaźnik stanu akumulatora, po raz pierwszy zainstalowany w budowlanym samochodzie ciężarowym. Nowością w tego typu pojeździe jest także czujnik deszczu. W budowlanych Actrosach opcjonalnie oferuje się automatyczną 12-biegową przekładnię Mercedes PowerShift Offroad.   

Image
420-konna Scania G z zabudową KH-Kipper
Na tegoroczną prezentację pojazów budowlanych Scania Test Tour 2009, Scania Polska przygotowała szereg ciekawych propozycji. Jedną z nich jest bez wątpienia przystosowanie podwozia z kabiną „G” pod potrzeby zabudów specjalistycznych. W ofercie Scania znajdują się ponadto ciągniki siodłowe z napędem: 4x2, 4x4, 6x2, 6x4 i 6x6; zaś oferta podwozi obejmuje konfiguracje: 4x2, 4x4, 6x2, 6x4, 6x6, 8x2, 8x4, 8x6,8x8, oraz na specjalne zamówienie 10x4 i 12x4. Dla polepszenia zwrotności i właściwości jezdnych pojazdy trzy- i czteroosiowe mogą być wyposażone w kierowaną oś wleczoną. W większości konfiguracji dostępne jest zawieszenie pneumatyczne. Budowa modułowa pozwala tworzyć prawie dowolne konfiguracje układu napędowego, dostępne na życzenie, np. czteroosiowe pojazdy z napędem na trzy lub cztery osie albo pojazdy pięcioosiowe z napędem na dwie lub trzy osie.  Od października br., gdy nowe pojazdy zacznie obowiązywać norma czystości spalin Euro 5, Scania będzie zapewne montować również w ciężarówkach specjalistycznych nowoczesne 13- i 9-litrowe jednostki napędowe XPI EGR. 


SCANIA Test Tour 2009 - zobacz film(MB)
UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.