sobota, 14 listopada 2009

Symulatory w szkoleniach kierowców

symulator

W dniu 6 listopada 2009 w Jaworznie odbyła się konferencja pt. "Zmiany w przepisach a nowoczesne technologie w szkoleniach kierowców". Podczas Spotkania zorganizowanego przez Centrum Edukacji Zawodowej Cargo, poruszano głównie tematy związane z wykorzystaniem najnowszych technologii szkolenia kierowców zawodowych w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych urzędów pracy, policja oraz lokalne władze.


- Jest bardzo dużo kierowców, którzy zostali skierowani przez urzędy pracy do odbycia szkoleń zawodowych - Ponieważ przepisy dotyczące kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych są nowe, to urzędnicy nie są z nimi w pełni zaznajomieni. Rzetelna informacja odgrywa tu bardzo ważną role, gdyż podawany przez niektóre media obraz rzeczywistości jest często rozmyty i nieprecyzyjny. Chcemy, aby urzędnicy zapoznali się na konferencji ze wszystkimi przepisami w sposób profesjonalny i przystępny. Zaprezentowane zostanie również działanie naszego symulatora jazdy samochodem ciężarowym i autobusem, który służy do przeprowadzania szkoleń z jazdy w warunkach niebezpiecznych - mówi Andrzej Palka, prezes Centrum Edukacji Zawodowej "Cargo".

W Jaworznie podkreślano, jak ważną rolę spełniają nowoczesne technologie w systemie szkoleń kierowców zawodowych.
- Nie wyobrażam sobie, żeby szkolenia odbywały się bez wykorzystania nowoczesnych środków. Jeśli chodzi o samą jazdę w warunkach specjalnych, to symulator wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Zasymulowanie wypadku z udziałem pełnej cysterny na placu jest niemożliwe, a na symulatorze tak. Do tego koszt budowy toru jest kilkadziesiąt razy wyższy, niż zakup symulatora - mówi dalej A. Pałka.

Podczas spotkania można było własnoręcznie przetestować możliwości symulatora, który jest na wyposażeniu CEZ "Cargo". Warto podkreślić, że jest to pierwszy symulator w kraju, który posiada wymagany certyfikat wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. Goście zsiadając z fotela kierowcy, z wypiekami komentowali zalety urządzenia. - Wrażenia niesamowite, czułam się jakbym naprawdę siedziała za kierownicą ciężarówki - mówi Magdalena Zborowska-Baca z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. - Spora dawka emocji, naprawdę czuje się zagrożenia na drodze.

Entuzjastycznie wypowiadali się również przedstawiciele lokalnych władz. - Jestem bardzo zadowolony, że tak nowoczesne rozwiązania mamy w Jaworznie - mówi Dariusz Starzycki, zastępca prezydenta Jaworzna. - Widziałem symulator i cieszę się, że jest urządzenie, które jest w stanie tak dokładnie odwzorować zagrożenia na drodze. Skoro pilotów uczy się na symulatorach, to myślę, że można uczyć i kierowców.

Na konferencji można było również sprawdzić w praktyce system szkoleń komputerowych określany przez ustawę, jako narzędzie wspomagające proces szkolenia. Powszechnie nazywa się je e-learningiem lub e-kursem. Na pięciu stanowiskach goście mogli zobaczyć, jak przyjazna jest ta forma nauczania kierowców. Jak podkreślają prezenterzy z Kierowca.pl, główną zaletą jest to, że szkoły nie muszą zbierać grup chętnych, tylko przeszkalać kandydatów Indywidualnie, daje to kursantowi możliwość dopasowania nauki do indywidualnego planu zajęć.Źródło:
CEZ Cargo

 

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.