poniedziałek, 09 października 2006

Silniki EEV w przyszłym roku

ImageNa początku przyszłego roku lub jeśli będzie to tylko technicznie możliwe wcześniej, DAF Trucks N.V. rozpocznie produkcję ekstra-czystych silników EEV. Silniki te będą charakteryzować się wartościami emisji niższymi nawet od ostrych wymagań normy Euro 5, wchodzącej w życie w r. 2009.
Przy zastosowaniu technologii DAF SCR w połączeniu z pasywnym filtrem sadzy, ilość cząstek zostanie znacznie zmniejszona, dzięki czemu silniki DAF EEV będą mieć wartości emisji mniejsze nawet niż silniki gazowe.

Pomimo, że wymagania emisji Euro 5 nie wejdą w życie do 2009 roku, DAF już teraz oferuje szeroki zakres silników Diesla spełniających odpowiednie normy emisji. W porównaniu do normy Euro 1 sprzed około 15 lat, silniki te emitują około 75% mniej tlenków azotu i 94% mniej cząstek stałych.

Aż do wprowadzenia normy Euro 3, wewnętrzne zmiany silników zawsze były wystarczające do spełnienia nowych norm emisji; jednak, aby spełnić wymagania Euro 4 i Euro 5, konieczne są już urządzenia do Silnik EEV dodatkowego oczyszczania spalin. Podobnie jak większość europejskich producentów silników do samochodów ciężarowych, DAF wybrał technologię SCR; najlepsze i obecnie jedyne ekonomicznie wykonalne rozwiązanie spełniające normy Euro 4 i Euro 5. Technologia ta polega na wtryskiwaniu substancji AdBlue do spalin, w celu rozbicia tlenków azotu w konwertorze katalitycznym DeNOx na nieszkodliwe substancje – azot i wodę. Technologia SCR jest względnie prosta, a co za tym idzie wyjątkowo niezawodna i wydajna. Ponieważ technologia dodatkowego oczyszczania spalin nie jest związana z pracą silnika, ustawienia silnika mogą zostać zoptymalizowane, tak aby zapewnić doskonałe spalanie, przy niskim zużyciu paliwa. Jednakże technologia DAF SCR wybiega dalej.

Wprowadzenie technologii SCR DAF zbiega się z wprowadzeniem całkowicie nowej serii silników PACCAR, które ustanowiły standardy pod względem zużycia paliwa, niezawodności i okresu użytkowania. Wszystkie silniki wyposażone są zaawansowany system wtrysku pod wysokim ciśnieniem, zapewniający maksymalną wydajność i minimalną emisję cząstek stałych. Żaden z nowych silników PACCAR nie potrzebuje filtra sadzy, aby spełnić rygorystyczne wymagania – maksymalna emisja cząstek 0,03 grama na kWh i inne.

50% mniej cząstek stałych

Za pomocą pasywnego filtra sadzy można uzyskać 50% redukcję emisji cząstek stałych, co daje wartość zaledwie 0,015 g/kWh. Jest to o 25% mniej niż wartość standardu EEV! Silnik PACCAR EEV o pojemności Wartość emisji 9,2 litra emituje 2 gramy NOx, 0,05 grama CO, 0,1 grama węglowodorów na kW/h oraz niemal pomijalną ilość zadymienia widzialnego. Do niedawna zakładano, że wartości te mogą być osiągnięte jedynie przez silniki gazowe, i rzeczywiście, mają one niemal zerową emisję. Obok niższych wartości emisji cząstek stałych, silniki Diesla DAF EEV mają wiele wewnętrznych zalet w porównaniu z niekonwencjonalnymi systemami napędowymi, takimi jak gazowe. Są to między innymi większa wydajność, niezawodność i trwałość oraz niższe koszty eksploatacyjne.

Silniki EEV PACCAR o pojemności 9,2 litra – o zakresie mocy użytecznej od 250 do 360 KM – będą dostępne do stosowania w autobusach. W drugiej połowie 2007 roku będą również dostępne do samochodów ciężarowych. Dostępna będzie również wersja EEV silnika PACCAR MX, o pojemności 12,9 litra, o zakresie mocy użytecznej od 360 do 510 KM. Zostanie ona również wyposażona w pasywny filtr sadzy. Filtr sadzy do modernizacji silników

Równolegle z silnikami PACCAR PR EEV I PACCAR MX EEV o bardzo niskich wartościach emisji substancji szkodliwych, DAF rozpocznie od początku następnego roku dystrybucję pasywnych filtrów sadzy, przeznaczonych do stosowania w autobusach i samochodach ciężarowych wyposażonych w silniki Euro 3. Filtry te mogą obniżyć emisję cząstek stałych o około 50 procent. Za pomocą filtrów sadzy do modernizacji DAF będzie w stanie zaspokoić potrzeby firm transportowych, które muszą spełniać miejscowe przepisy, wymagające stosowania filtrów sadzy na obszarach zabudowanych.

źródło: DAF Trucks Polska

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.