czwartek, 25 lutego 2010

Najlepszy doradca serwisowy Bosch

bosch-service

Co roku firma Bosch przeprowadza konkurs na najlepszego doradcę serwisowego sieci Bosch-Service. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie warsztaty sieci. Jest on nie tylko sprawdzianem wiedzy i umiejętności uczestników, lecz daje im możliwość weryfikacji umiejętności obsługi klienta. Dzięki konkursowi i jego wynikom firma Bosch może cyklicznie dostosowywać program szkoleń z obsługi klienta w zależności od umiejętności prezentowanych przez uczestników.


W grudniu 2009 roku miała miejsce czwarta edycja konkursu. Wzięło w nim udział ponad 120 doradców. W pierwszym etapie, który ma charakter internetowego testu, należało wykazać się podstawową wiedzą z zakresu profesjonalnego kontaktu z klientem oraz szczegółową znajomością procesu obsługi klienta w warsztacie samochodowym. Etap drugi, do którego zakwalifikowało się 61 osób, odbywał się w tym samym czasie w trzech miastach - Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie i polegał na rozwiązaniu testów poszerzonych o zadania praktyczne: przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z klientem czy sprzedaż produktów z oferty Bosch. Do finału awansowało 12 osób z najlepszymi wynikami. Wszyscy spotkali się w nowej siedzibie firmy Bosch w Warszawie, przy ulicy Jutrzenki, gdzie przed uczestnikami postawiono trudne zadania praktyczne w warunkach naśladujących ich prawdziwą, codzienną pracę. Finałowe zadania obejmowały poszczególne etapy procesu obsługi klienta i były oceniane przez jury złożone zarówno z pracowników firmy Bosch odpowiedzialnych za rozwój koncepcji Bosch-Service w Polsce, jak również przez niezależnych ekspertów motoryzacyjnych.

W roku 2009 zwycięzcą konkursu został pan Marcin Zenowicz z Bosch Car Service Rożeń w Bytomiu. Pan Zenowicz był także zwycięzcą drugiej edycji konkursu z roku 2007 oraz uczestnikiem finału edycji trzeciej. Drugie miejsce na podium zajął pan Piotr Rutkowski z Bosch Car Service Polmozbyt w Olsztynie, także będący uczestnikiem finału trzeciej edycji konkursu. Trzecie wyróżnienie trafiło w ręce kobiety - pani Barbary Różalskiej z Bosch Car Service RS Bosch Service z Wrocławia, która na tej samej pozycji uplasowała się również w roku 2008.


Źródło: Robert Bosch sp. z o.o.


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.