czwartek, 24 czerwca 2010

Niebezpieczne fotoradary

 mapa__radarw_600

Szybkie zwalnianie przed fotoradarem i równie szybkie przyspieszanie po jego minięciu - to typowe zachowanie większości polskich kierowców. Urządzenia, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, nie spełniają dobrze swojej funkcji, a w niektórych sytuacjach powodują niebezpieczne sytuacje.

Dozwolona prędkość na drodze w obszarze zabudowanym to 50 km/h. Przeciętny kierowca nie przestrzega jednak tego przepisu. Dla poprawienia bezpieczeństwa ruchu na drogach coraz częściej pojawiają się fotoradary. Paradoksalnie jednak wywołują one wiele niebezpiecznych sytuacji.  Z analizy ruchu ponad 6000 pojazdów przeprowadzonej przez Yanosik.pl. wynika, że kierowcy z bezpieczną prędkością 50 km/h jeżdżą tylko na odcinku ok. 100 m przed i 100 m za fotoradarem, a na ok. kilometr przed urządzeniem poruszają się dwa razy szybciej niż to dozwolone (ok. 90-95 km/h).

-Obserwacje zachowania kierowców w okolicach 50 radarów rozmieszczonych w całej Polsce potwierdzają, że urządzenia te spełniają swoją rolę tylko na bardzo krótkim odcinku drogi. W niektórych miejscach fotoradary powodują ponadto niebezpieczne zachowania, które zmniejszają bezpieczeństwo i płynność jazdy. - mówi Szymon Król z firmy Neptis, która jest operatorem systemu Yanosik.

Urządzenia te <i>uczą</i> nas złych nawyków, mogą przyczynić się  do zwiększenia niebezpieczeństwa kolizji drogowej spowodowanej gwałtownym przyśpieszaniem i zwalnianiem. Kierowcy na widok fotoradaru coraz mniej uwagi zwracają na znaki drogowe i otoczenie. Niebezpieczna sytuacja może powstać np. na ruchliwej drodze dwupasmowej, gdzie nagłe dostrzeżenie radaru powoduje, że kierowca jadący lewym pasem gwałtownie hamuje. Jeśli tuż za nim porusza się kierowca świadomy braku urządzenia rejestrującego na słupie fotoradaru, to może dojść do groźnego w skutkach wypadku.

W skrajnych przypadkach średnia prędkość kierowców mijających fotoradar była nawet o połowę niższa od dozwolonej. Taką sytuację zaobserwowano np. w miejscowości Kłoda w Wielkopolsce (gm. Rydzyna), gdzie przy ograniczeniu 70 km/h kierowcy mijali radar ze średnią prędkością 36 km/h, a także w Radomsku (woj. łódzkie), gdzie prędkość była nawet o 25 km/h mniejsza od dopuszczalnej.

Yanosik.pl to portal dla kierowców, intencją jego twórców jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez informowanie o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym, czy miejscach wypadków. Portal komunikuje jak należy postępować w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku i czym różni się wypadek od kolizji. Propaguje idee bezpiecznej i ekologicznej jazdy, ma on  charakter otwarty. Jest platformą wymiany informacji i poglądów dla społeczności kierowców.

Źródło: Yanosik.pl

 

 

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.