środa, 17 maja 2017

Lato sprawdzi wytrzymałość układów klimatyzacji

Lato tuż tuż, a wraz z nim nadejdzie dla użytkowników dróg gorący okres. 
 
Docenią wówczas, jak bardzo przydatna w pojazdach i chłodniach jest sprawna klimatyzacja. Szczególnie w przypadku tras na południe kontynentu będzie to test wydajności oraz wytrzymałości układów klimatyzacji - tym trudniejszy, im wyższe temperatury.
 
Przy wysokich temperaturach powietrza i silnym nasłonecznieniu, szczególnie w miejskich lub autostradowych korkach, wszelkie niedomagania bądź usterki układu klimatyzacji bardzo szybko dadzą o sobie znać. Dyskomfort w kabinie lub zagrożenie przegrzania ładunku będzie skutkować natychmiastową potrzebą usunięcia usterek bądź kompleksową naprawą układu klimatyzacji - szczególnie w przypadku awarii bądź zatarcia się sprężarki klimatyzacji w skutek przeciążenia wywołanego np. niesprawnym wentylatorem powietrza, zapchanym osuszaczem czy zaworem rozprężnym lub niesprawnym skraplaczem.
 
W takich wypadkach wiązać będzie się to koniecznością wymiany skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężnego i sprężarki na nowe, a także płukaniem pozostałych elementów przy użyciu przeznaczonych do tego celu zestawów. Ostatnim elementem naprawy będzie sprawdzenie szczelności poprzez wytworzenie próżni lub za pomocą zestawu do badania nieszczelności. 
 
W przypadku wykrycia nieszczelności nie należy stosować żadnych uszczelniaczy, ponieważ powodują one zabrudzenie czynnika chłodniczego oraz całego układu chłodzenia, co doprowadzi nas do punktu wyjścia. Zawsze należy wymienić nieszczelny element na nowy lub naprawić nieszczelne połączenie za pomocą połączeń metalowych typu Dorman (DOR800-600) lub Vulkan Lokring (L13005830).
 
Od dłuższego czasu szczególnie na rynku pojazdów ciężarowych i dostawczych można zaobserwować coraz wyraźniejszy trend odchodzenia warsztatów od produktów regenerowanych na rzecz charakteryzujących się stabilną oraz wysoką jakością produktów nowych. Sprzyja temu zwłaszcza dostosowanie cenowe tych ostatnich.  
 
Starając się w sprostać oczekiwaniom rynku na 2017 rok, Inter Cars przygotował szeroką i kompleksową gamę części zamiennych oraz wyposażenia warsztatowego do napraw układów klimatyzacji. 
 
Nowością w tym sezonie są uniwersalne kompresory klimatyzacji do zabudowy, chłodni oraz autobusów firmy TCCI o pojemnościach skokowych od 82 do 313 cm3 oraz od 470 do 657 cm3. Kompresory tego producenta pozytywnie przechodzą surowe testy wydajności oraz wytrzymałości. Odbywają się one na autach ciężarowych w klimatycznych tunelach aerodynamicznych przy różnym spektrum zmieniających się warunków – w temperaturze od -30 do +50˚C, wilgotności od 10 do 90%, prędkościach wiatru do 160 km/h, symulacji oświetlenia słonecznego do 1200 W/m2, na hamowni umożliwiającej napęd na 4 koła. Wysoka jakość tych produktów została również potwierdzona w wymagających testach Volvo oraz Navistar, a marce TCCI zaufali między innymi tacy producenci pojazdów i sprzętu, jak Ford , Mack, Claas, Caterpillar, John Deere czy Bobcat. 
 

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.