poniedziałek, 03 kwietnia 2017

Strategiczne partnerstwo

Hermes wprowadzi do swojej floty 1500 Sprinterów i Vito z napędem elektrycznym
Hermes i Mercedes-Benz Vans uzgodniły podjęcie zakrojonego na szeroką skalę partnerstwa na rzecz elektryfikacji floty samochodów kurierskich. W ramach fazy pilotażowej na początku 2018 r w Stuttgarcie i Hamburgu Hermes rozpocznie użytkowanie elektrycznych Mercedesów w normalnych warunkach miejskiego transportu dystrybucyjnego. Porozumienie koncentruje się na ekonomii, zgodności środowiskowej i praktyczności bezemisyjnych aut dostawczych przy wykorzystywaniu ich do transportu docelowego. Do końca 2020 r. Hermes Germany zamierza eksploatować 1500 elektrycznych Mercedesów Vito i Sprinter na obszarach miejskich na terenie Niemiec.
- Napęd elektryczny jest kluczową technologią w transporcie miejskim – zwłaszcza, jeśli chodzi o cele komercyjne. Dostawy docelowe, od drzwi do drzwi, muszą stać się efektywniejsze, a w przypadku konkretnych zastosowań – również bezemisyjne. W ubiegłym roku ogłosiliśmy, że po raz kolejny wprowadzimy do produkcji seryjnej dostawczego Mercedesa na prąd; po raz pierwszy zrobiliśmy to w 2011 r. Cieszymy się, że już teraz możemy ogłosić, że naszym pierwszym klientem będzie Hermes, który od razu startuje z pokaźną flotą. To konkretna realizacja naszych planów, obejmujących dopasowane rozwiązania tworzone we współpracy z naszymi klientami. Hermes potrzebuje średnich i dużych samochodów dostawczych z napędem elektrycznym, a my w obu tych segmentach możemy dostarczyć wysokiej jakości trwałe i bezpieczne pojazdy, ustanawiające również wysokie standardy w zakresie ergonomii kierowcy zaznaczył Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans.
- Mobilność elektryczna odgrywa kluczową rolę w naszej długofalowej strategii na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Mając to na uwadze, kontynuujemy odnawianie floty naszych samochodów. Strategiczne partnerstwo z Mercedes-Benz stanowi kolejny ważny element tego procesu. Szczególnie cieszymy się, że mamy u boku tak prestiżowego partnera jak Mercedes-Benz, a nasza współpraca trwa od 1972 roku. Stopniowa elektryfikacja naszej floty na obszarach miejskich jest istotnym wyzwaniem na przyszłość. Jednocześnie prowadzimy pełną wymianę samochodów na niskoemisyjne pojazdy Euro 6powiedział Frank Rausch, dyrektor generalny Hermes Germany GmbH.
Partnerzy powzięli sobie za cel zwiększenie efektywności, produktywności i osiągnięcie większego stopnia zrównoważenia w dostarczaniu paczek. To po części efekt gwałtownego rozwoju handlu detalicznego w internecie oraz związanych z tym zmian, jakie zaszły w firmach kurierskich (CEP – courier-express-parcel). Kolejnym celem porozumienia jest stworzenie i wdrożenie pomysłów, które pozwolą zapewnić klientom jeszcze wyższą jakość usług. Z pomocą cichych, lokalnie bezemisyjnych samochodów Mercedes-Benz Vans oraz Hermes Germany chcą wnieść trwały wkład w optymalizację miejskiego transportu dostawczego. Do roku 2025 wszystkie dostawy na terenie głównych miast w Niemczech Hermes planuje realizować bez lokalnej emisji spalin. Do ładowania akumulatorów aut elektrycznych wykorzystywana posłuży wyłącznie energia pochodząca ze źródeł w 100% odnawialnych. Prąd będzie generowany w sposób zupełnie neutralny dla środowiska, a co za tym idzie – zgodnie z etykietą ekologiczną "Grüner Strom”.
W ramach partnerstwa szczególny nacisk kładzie się na techniczną wykonalność i efektywność ekonomiczną aut elektrycznych w branży kurierskiej (CEP). Nowe prototypy powstają z uwzględnieniem integracji elektrycznych samochodów dostawczych – w tym niezbędnej infrastruktury ładowania – z istniejących procesami operacyjnymi.
Kolejnym motorem udoskonaleń w zakresie efektywności jest opracowanie rozwiązań systemowych – zarówno tych stosowanych w pojeździe, jak i poza nim – optymalnie dopasowanych do konkretnych zastosowań. W przypadku partnerstwa strategicznego z firmą Hermes oddział Mercedes-Benz Vans będzie wdrażać też usługi powiązane, np. takie, które ułatwiają planowanie optymalnej trasy z uwzględnieniem stanu naładowania akumulatora pojazdu. Producent ze Stuttgartu dostarczy również inteligentne rozwiązania w zakresie aranżacji przestrzeni ładunkowej oraz innowacyjne usługi mobilne. Lista tych ostatnich obejmuje nowe oferty leasingu oraz wynajmu krótkoterminowego dla kontrahentów Hermesa.
Od ponad 40 lat Hermes i Daimler rozwijają swoje partnerstwo – oparte przede wszystkim na konwencjonalnych pojazdach, ale mające również spore tradycje w zakresie badań i opracowywania napędów alternatywnych. Sięgają one lat 90. ubiegłego stulecia i testów pierwszej na rynku furgonetki napędzanej wodorem. W 2001 r. Hermes rozpoczął testy Sprintera z technologią ogniw paliwowych. Samochód był wykorzystywany w normalnych warunkach eksploatacyjnych. Dziesięć lat później dostawca usług z siedzibą w Hamburgu włączył do swojej floty pierwszy seryjnie produkowany model Mercedes-Benz Vans z napędem elektrycznym – Vito E-CELL.
Obie firmy współpracują również w zakresie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Obecnie koncern Daimler wspólnie z Hermesem i władzami Stuttgartu prowadzi testy flotowe pięciu elektrycznych egzemplarzy Fuso Cantera E-CELL, służących do miejskiego transportu dystrybucyjnego. Jazdy testowe rozpoczęły się w kwietniu 2016 r.
Dzięki temu partnerstwu Mercedes-Benz Vans czyni kolejny znaczący krok w kierunku wdrożenia swojej strategicznej, prowadzonej od ubiegłego roku inicjatywy adVANce. Polega ona na transformacji producenta aut użytkowych w dostawcę zorientowanych na klienta rozwiązań transportowych. W związku z tym oddział koncentruje się na czterech obszarach, w które do 2020 r. zainwestuje łącznie 500 mln euro: integracji w samochodach różnych rozwiązań z zakresu łączności (digital@vans), tworzeniu innowacyjnego sprzętu dla sektora aut użytkowych (solutions@vans), nowych koncepcjach mobilności dla transportu osobowego i towarowego (mobility@vans) oraz optymalizacji napędów elektrycznych pod kątem konkretnych zastosowań (eDrive@vans). Strategiczne partnerstwo z firmą Hermes Germany pozwala rozwijać każdy z tych obszarów.

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.