środa, 28 września 2016

Mercedes PRO - oddział Mercedes-Benz Vans systematycznie poszerza ofertę swoich usług

W ramach nowej, strategicznej inicjatywy adVANce oddział Mercedes-Benz rozpoczął proces swojej transformacji - z producenta samochodów zamienia się w dostawcę systemowych rozwiązań transportowych.

W ten sposób koncentruje się na rozwoju produktów i usług, które dzięki dopasowaniu do zróżnicowanych potrzeb klientów zwiększają efektywność i produktywność w całym łańcuchu wartości. Dzisiaj firma dokonuje realnego kroku w kierunku realizacji tej inicjatywy i podnosi poprzeczkę w segmencie produktów dla nabywców aut użytkowych, wprowadzając na rynek nową markę Mercedes PRO. To kompleksowe połączenie różnych usług oraz obszarów mobilności, zapewniające klientom niespotykany dotąd poziom obsługi.

- Mercedes PRO odzwierciedla świeżość i energię, z jaką chcemy rozwijać naszą strategiczną inicjatywę adVANce. Zaledwie dwa tygodnie po zaprezentowaniu jej założeń wprowadzamy na rynek nową markę - mówi Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans. Wraz z Mercedes PRO tworzymy cyfrowy ekosystem, który pod wspólnym szyldem łączy nasze produkty i usługi. Chcemy wykorzystać technologie przyszłości do spełniania oczekiwań naszych klientów.

Jako pierwszy pod nową marką zadebiutuje pakiet usług z zakresu łączności i komunikacji - Mercedes PRO connect. Jego wprowadzenie zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. Internetowe usługi Mercedes PRO connect adresowane są do małych i dużych flot - dostarczają narzędzia do zarządzania pojazdami oraz pracą kierowców. Menedżerowie flot mogą przez internet zarządzać zamówieniami i w dowolnej chwili sprawdzać bieżącą lokalizację, poziom paliwa, aktualny przebieg do najbliższego przeglądu oraz inne informacje dotyczące pojazdu. Kierowca komunikuje się z menedżerem za pomocą zainstalowanej na smartfonie lub tablecie aplikacji Driver's App.

W rezultacie Mercedes PRO connect zapewnia skuteczną komunikację i interakcję pomiędzy kierowcą a menedżerem floty. Pozwala bezpośrednio przekazywać szczegóły zamówień oraz pokonywanej trasy, a to pozytywnie wpływa zarówno na sprawność realizacji procesów wewnątrz firmy, jak i na zadowolenie klienta. Opóźnienia zostają ograniczone do minimum.


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.