środa, 14 września 2016

Finał konkursu Drivers Fuel Challenge 2016

W piątek, 9 sierpnia 28 kierowców samochodów ciężarowych z całego świata spotkało się na torze testowym Volvo Trucks w Goeteborgu, w Szwecji.

Uczestnicy rywalizowali ze sobą w decydującej rundzie konkursu Drivers’ Fuel Challenge. Zadaniem uczestników było pokonanie pojazdem Volvo FH toru o długości 6,9 km, zużywając przy tym jak najmniej paliwa. Ale to nie wszystko: w tegorocznej edycji konkursu, ci, którzy ukończyli swój przejazd przed upływem określonego czasu, otrzymywali dodatkowe punkty.

– W dzisiejszych czasach decydujące znaczenie dla firm transportowych ma dotrzymywanie terminów dostaw. Dzięki wprowadzeniu ograniczenia czasowego, Drivers’ Fuel Challenge jeszcze lepiej weryfikuje umiejętności, jakich wymaga się od kierowców w ich codziennej pracy. Żeby wygrać, kierowca musi wyjątkowo starannie zaplanować jazdę, przewidywać manewry i oszczędzać paliwo – mówi Ricard Fritz, wiceprezes ds. produktów i sprzedaży pojazdów w Volvo Trucks.

Warunkiem powodzenia w konkursie było osiągnięcie dużej prędkości średniej przy jak najniższym zużyciu paliwa – a umożliwiło to Volvo FH wyposażone w niedawno udoskonalony układ napędowy.

– Istotą naszego zmodernizowanego układu napędowego jest perfekcyjne współdziałanie silnika i skrzyni biegów w celu zapewnienia jeszcze większej efektywności transportu – mówi Mats Franzén, menedżer produktu ds. silników w dziale Powertrain Components Volvo Trucks.

Na koszty paliwa przypada około jedna trzecia całkowitych kosztów firmy transportowej. Dlatego Volvo Trucks nieustannie reaguje na rosnące wymagania klientów w zakresie ekonomicznego transportu. Jednak aby prowadzić naprawdę ekonomiczną działalność transportową, nie wystarczy dysponować nowoczesnym samochodem ciężarowym – potrzebny jest również dobry kierowca. I to właśnie jest powód, dla którego Volvo Trucks przykłada wielką wagę do procedur przekazania pojazdu i profesjonalnego szkolenia kierowców.

– Poprzez Drivers’ Fuel Challenge chcemy pokazać, ile tak naprawdę zależy od dobrego kierowcy. Kierowca jeżdżący ekonomicznie może zapewnić swojej firmie nawet dziesięcioprocentowe oszczędności na kosztach paliwa. W dłuższej perspektywie sumują się one w pokaźne kwoty. Osobiście jestem pod dużym wrażeniem tego, jak doskonale kierowcy potrafili wykorzystać potencjał i technologię samochodów ciężarowych – podkreśla Lene Larsen, menedżer projektu ds. Drivers’ Fuel Challenge w Volvo Trucks.

Zwycięstwo w Drivers’ Fuel Challenge było nie lada wyczynem. W finale konkursu rywalizowało ze sobą 28 najlepszych kierowców z całego świata, wyłonionych w finałach regionalnych i krajowych, spośród ponad 12 000 uczestników.

Z tej grupy do ścisłego finału zakwalifikowało się czterech finalistów: Stanislav Martynov z Rosji, Emir Salihović z Bośni i Hercegowiny, Tomáš Horčička z Czech i Kjetil Dale z Norwegii. Najlepszym z nich okazał się Tomáš Horčička.

– Zwycięstwo w Drivers’ Fuel Challenge jest dla mnie czymś niesamowitym. A ponieważ jestem kierowcą i jednocześnie właścicielem firmy transportowej, zdaję sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność ekonomicznej jazdy – mówi Tomáš Horčička.

Oprócz tytułu najbardziej ekonomicznego kierowcy samochodu ciężarowego na świecie, zwycięzca otrzymał zaproszenie dla dwóch osób na dowolny wyścig Formuły 1 jako gość specjalny.

W trakcie globalnego finału konkursu, reprezentujący Polskę Piotr Krahel uzyskał drugi najniższy wynik zużycia paliwa w pierwszej porannej rundzie kwalifikacyjnej, jednak do zakwalifikowania się do dalszej rywalizacji zabrakło mu punktów bonusowych za czas przejazdu.


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.