piątek, 17 czerwca 2016

Jakich widlaków poszukują przedsiębiorcy?

Historia wózków widłowych sięga niemal tak daleko, jak historia samochodów.

Pierwsze „widlaki” powstały już w drugiej dekadzie ubiegłego wieku. Serwis Oferteo.pl sprawdził, jakie preferencje dotyczące wózków widłowych mają przedsiębiorstwa w Polsce. Poszukują one najczęściej wózków czołowych, używanych, z udźwigiem do dwóch ton.

Po raz kolejny okazało się, że najczęściej poszukiwanym rodzajem wózków widłowych są wózki czołowe – wskazało na nie aż 81% klientów Oferteo.pl, serwisu łączącego osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami. Niesłabnąca popularność wózków czołowych wynika z tego, że są przystosowane do pracy w różnych miejscach i dostępne w wielu wersjach napędowych, a do tego mogą mieć udogodnienia w postaci np. zabudowanej kabiny dla kierowcy i bogatego osprzętu. W dalszej kolejności firmy wskazywały na wózki paletowe prowadzone (7%) i widłowe boczne (5%).

Mimo tego, że używane wózki wciąż cieszą się popularnością, to wyraźnie wzrósł odsetek firm, które były zainteresowane nowymi wózkami. Raport pokazuje, że 40% firm skłaniało się ku zakupowi nowego sprzętu, a 54% było zainteresowanych sprzętem używanym. Według wyników poprzedniego raportu odsetek ten wynosił odpowiednio: 33,4% oraz 62,2% firm.

Wzrost o ponad 8 pkt. proc. pokazuje, że firmy coraz odważniej sięgają po nowe maszyny, oczekując niezawodności i solidności nowego produktu – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Może to również świadczyć o poprawie kondycji finansowej działających w Polsce firm, które są gotowe przeznaczyć więcej środków na nowy sprzęt – dodaje Grygiel.

Z kolei 6% firm, które złożyły zapytanie w Oferteo.pl, potrzebowało porady na temat wyboru wózka, nie rozstrzygając ostatecznie, czy miałby to być wózek nowy czy używany. Liczba przedsiębiorstw, które były gotowe kupić nowe maszyny, może być więc w rzeczywistości nawet nieco większa.

Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej poszukiwali wózków o wysokości podnoszenia od 1,5 do 3 metrów (42%) oraz od 3 do 4 metrów (29%). Z kolei 17% zapytań dotyczyło wózków, które miałyby podnosić na wysokość 4 do 5 metrów. Najmniej popularne były wózki widłowe niskiego (do 1,5 metra) i wysokiego składowania (powyżej 5 metrów). W obu przypadkach liczba zapytań wyniosła po 5%. Warto przy tym pamiętać, że przepisy BHP pozwalają na ręczne składowanie palet na stosach o wysokości maksymalnie 1,5 m.

Z analizy Oferteo.pl wynika, że największą popularnością cieszyły się wózki o udźwigu od jednej do dwóch ton – wskazało na nie 48% firm. Blisko jedna trzecia poszukiwała wózka o udźwigu od 3 do 4 ton, natomiast najmniej firm wskazało na wózki o preferowanym udźwigu do jednej tony (13%) oraz powyżej 4 ton (8%).

Zakup wózka widłowego z własnych środków pozostaje niezmiennie najpopularniejszy wśród firm. Na taką możliwość zdecydowałoby się 61,8% z nich. Jedna czwarta użytkowników Oferteo.pl chciałaby wziąć wózek w leasing, a niespełna 8% zdecydowałoby się na wynajem. Z kolei niecałe 5% firm jeszcze nie podjęło decyzji, w jaki sposób sfinansuje zakup.

4trucks.pl / Oferteo.pl

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.