wtorek, 12 kwietnia 2016

Volvo FH16 vs. 750 ton ładunku

W filmie „Volvo Trucks kontra 750 ton” Volvo FH16 wyposażone w skrzynię biegów I-Shift z biegami pełzającymi podejmuje ekstremalnie trudne wyzwanie transportowe.

Z najsilniejszym człowiekiem na świecie, Magnusem Samuelssonem, i dziennikarzem motoryzacyjnym Brianem Weatherleyem w kabinie, Volvo FH16 holuje ciężar 750 ton.

300 m, składający się z 20 przyczep załadowanych łącznie 40 kontenerami wypełnionymi częściami zamiennymi Volvo. Całość, wraz z ciągnikiem siodłowym Volvo FH16 waży 750 ton. Zadanie: ruszyć całym zestawem z miejsca i przejechać dystans 100 m.

I-Shift z biegami pełzającymi zapewnia wyjątkowo dużą siłę napędową przy ruszaniu z miejsca – niedostępną w jakimkolwiek innym samochodzie ciężarowym produkowanym seryjnie. Biegi pełzające umożliwiają transport naprawdę dużych, wysoce ponadnormatywnych ciężarów, ruszanie z miejsca w trudnym terenie i jazdę z wyjątkowo małymi prędkościami, rzędu 0,5 km/h. Do transportu szczególnie ciężkich ładunków zwykle wykorzystuje się samochody ciężarowe specjalnie przystosowywane do tego celu. My zaś użyliśmy w teście Volvo FH16 pochodzące prosto z fabrykimówi Peter Hardin, menedżer produktu ds. FM i FMX w Volvo Trucks.

Wykorzystane w teście Volvo FH16 750 było wyposażone w I-Shift z biegami pełzającymi i najwytrzymalsze osie dostępne w podstawowej ofercie Volvo. Jego kierowcą zaś był Magnus Samuelsson – były Mistrz Świata Strongman.

Specyfikacja samochodu ciężarowego

  • Volvo FH16 750 KM w standardowej konfiguracji, z najwytrzymalszymi osiami dostępnymi w podstawowej ofercie.
  • W celu przeniesienia odpowiedniego nacisku na osie napędowe wzmocniono płytę podsiodłową.

Jak przeprowadzono próbę

  • Zanim przeprowadzono próbę, podjęto szereg środków ostrożności. Na przykład, dokładnie sprawdzono sprzęgi pomiędzy 20 przyczepami oraz wyregulowano ciśnienie w każdej z 204 opon.
  • Na przyczepy załadowano 40 kontenerów, ustawiając je w stosach pod dwa.
  • Całkowita masa, obejmująca ciągnik siodłowy, przyczepy i kontenery, wyniosła 750 t.
  • W celu zapewnienia odpowiedniej siły tarcia między oponami, a podłożem, ponad osiami napędowymi umieszczono ładunek o masie 40 ton.
  • Tak skonfigurowany zestaw drogowy pokonał dystans 100 m.

4trucks.pl / Volvo Trucks

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.