czwartek, 07 stycznia 2016

Przygotowanie auta do zimy

Stwierdzenie, że zima zaskoczyła drogowców już obrosła legendą i wywołuje uśmiech na naszych twarzach.

Jednak jak przygotować samochód, aby nas te żarty nie dotyczyły? Podpowiadamy jak radzić sobie z problemami z rozruchem czy trudnościami z otwarciem drzwi. Kilka zabiegów może uchronić nas przed kosztownymi awariami.

Akumulator
Przed zimą warto do niego zajrzeć i sprawdzić, czy nie wymaga wymiany. Test napięcia renomowane warsztaty przeprowadzają nieodpłatnie. Jeśli nie decydujemy się na kupno nowego, warto się zabezpieczyć i wozić ze sobą przewody rozruchowe. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a może nam pomóc ruszyć. Wystarczy, że połączymy kablami nasz akumulator z akumulatorem innego auta. Kierowcy w zimie stają się bardziej uprzejmi i skorzy do pomocy, bo taki problem może dotknąć każdego.

Płyny
Podstawa do sprawdzenia płynu w układzie chłodzenia. Jeśli nam zamarznie, może wyrządzić duże szkody. Dotyczy to zwłaszcza aut z rynku wtórnego. Temperaturę krzepnięcia płynu niektóre warsztaty sprawdzają za darmo. Jeżeli będziemy już w kontakcie z fachowcem, zaproponuje pewnie sprawdzenie płynu hamulcowego, bo ten przy niskich temperaturach pochłania wilgoć. Wymianę płynu w spryskiwaczach na zimowy możemy już wykonać we własnym zakresie. Oczywiście należy również wymienić opony na zimowe i sprawdzić stan koła zapasowego.

Odpowiednie paliwo
Właściciele starszych diesli powinni dużo wcześniej pomyśleć o przeglądzie akumulatora i świec żarowych, bo wytrącająca się z oleju parafina może zablokować filtr paliwa. Auta zasilane LPG obowiązkowo należy oddać do gazownika na przegląd instalacji. Regulacja jest niezbędna, bo zimą zmienia się ilość tlenu w powietrzu oraz skład autogazu na stacjach. Specjalista zaproponuje na pewno wymianę filtra gazu. To koszt około 20 złotych, a unikniemy nieprzewidzianych problemów. W najlepszej sytuacji są teoretycznie właściciele aut z silnikami benzynowymi, ale i oni powinni sprawdzić sprawność akumulatora i świec zapłonowych, aby nie było problemów z iskrą. Korzystniej poświęcić trochę czasu na przygotowanie do zimy niż w mroźny poranek zastanawiać się, czemu nie możemy odpalić auta.

Korozja
Kiedy drogi pokryje śnieg odpowiednie służby używają soli i innych środków do pozbycia się oznak zimy. Dla naszych pojazdów substancje te są niebezpieczne ponieważ powodują korozję. Można się przed tym uchronić dużo wcześniej konserwując podwozie. Powinniśmy również dokładnie umyć samochód i nawoskować, aby bezpiecznie przetrwał zimę. Jeżeli uszczelki posmarujemy silikonem lub gliceryną unikniemy problemów z otwarciem drzwi przy dużych mrozach.

Powyższe ogólne porady zostały sporządzone dzięki uprzejmości pracowników wypożyczalni samochodów dostawczych w Warszawie Carfree.


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.