środa, 15 września 2010

Finał 8. Ligi Kierowców FleetBoard

trucks_600

Ogromne emocje podczas Finału 8. Ligi Kierowców FleetBoard. 20 kierowców samochodów ciężarowych z dziewięciu krajów rozegrało 11. września w mieście  Wörth (Niemcy) finał ekstraklasy. Łączny wynik z czterech trudnych konkurencji zadecydował o tym, kto stanął na najwyższym podium na zakończenie międzynarodowej Ligi Kierowców 2010.

Finalistów wyłoniono spośród 8000 kierowców, którzy wzięli udział w krajowych rozgrywkach ekonomicznego stylu jazdy w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Polsce, Czechach, Rumunii i RPA. Karsten Krüger z firmy Doego Fruchthandel odniósł triumfujące zwycięstwo nad swoimi konkurentami po zapierającej dech w piersiach walce. Zwycięska firma korzysta z FleetBoard od 2006 r. i osiąga poprzez to stałą oszczędność w zużyciu paliwa rzędu 8-10 proc. oraz roczne zmniejszenie zużycia sprzętu nawet o 900 euro na samochód.

Za zwycięzcą uplasował się Sebastian Walczak z firmy HSF Distri Holding B.V., Andreas Brandstätter z firmy Sieber Transport AG, który był faworytem w zawodach, po bardzo emocjonującej walce na finiszu zajął ostatecznie 3. miejsce. Niezwykły nastrój napięcia podczas czterech dyscyplin towarzyszył w równym stopniu kierowcom, pilotom, sponsorom i dopingującym fanom. W  uczestnicy szczycili się światowej klasy stylem jazdy, chcąc zawieźć pożądany laur zwycięscy do domu.

Wśród konkurencji należy wymienić trasę liczącą 60 km po drogach publicznych, podczas której za pomocą analizy użytkowania FleetBoard mierzono ekonomiczny styl jazdy. Analiza uwzględnia kryteria istotne dla zużycia paliwa i części w warunkach eksploatacji codziennego realizowania transportów. Z wyczynowymi wynikami (przy skali 1-10) 9,0 wszyscy kierowcy pokazali na żywo, jak ogromne jest ich doświadczenie w eksploatacji samochodu ciężarowego, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędzania podzespołów. Uzyskane noty są wyrazem doskonałego stylu jazdy, a co za tym idzie niskiego zużycia paliwa i małego zużycia części na skutek eksploatacji. Finaliści musieli sprawnie i ekonomicznie pokonać bezdroża w terenie w samochodzie Zetros, przejechać odcinek hamując maksymalnie często silnikiem oraz udowodnić swoje umiejętności w posługiwaniu się hamulcem silnikowym. Również kierowcy z Wielkiej Brytanii i RPA, przyzwyczajeni na co dzień do ruchu lewostronnego, bardzo dobrze wypadli przy konkurencjach bazujących na ruchu prawostronnym. Niezwykła ambicja wszystkich kierowców pozwoliła im osiągnąć rewelacyjne wyniki, wykraczające poza wszystkie dotychczas znane granice. Decyzja  o wyborze najlepszych nie była zbyt łatwa.

 UTA wyśle dwie osoby na tydzień do Madrytu. Oprócz zachwycania się urokiem ruchliwej metropolii hiszpańskiej, Karsten Krüger będzie mógł przeżyć na żywo finał mistrzostw Europy Truck Race, który odbędzie się 3-go października 2010 r. Wycieczka obejmuje przelot samolotem i nocleg w hotelu ze śniadaniem oraz dwie wejściówki na tor wyścigowy w Jarama. Nagroda dla firmy, w której pracuje zwycięzca to  trzy miesiące bezpłatnej jazdy ciągnikiem Actros z funkcją Zarządzania pojazdami FleetBoard od Mercedes-Benz CharterWay. Przedsiębiorstwa plasujące się na miejscach 1- 3 otrzymają od firmy Michelin zestaw opon  w wersji MICHELIN X® ENERGYTM SAVERGREEN XF oraz XD, które są niezwykle ekonomiczne dzięki nieznacznemu oporowi toczenia oraz dobrej wydajności przebiegu. Zbobywca  drugiego miejsca -  Sebastian Walczak otrzymał bilety VIP DTM na wyścigi końcowe na Hockenheimring. Nagroda obejmuje również nocleg dla 2 osób. Andreas Brandstätter otrzymuje zestaw upominkowy z Trucker-Selection od Mercedes-Benz Accessories GmbH. Osoby z miejsc 4-21 otrzymują Allianz wyposażenie podróżne dla kierowców, ufundowane przez firmę Allianz Versicherungs-AG.

- Wszystkim uczestnikom Ligi Kierowców należy się ogromny szacunek i podziw, ponieważ należą oni do najlepszych kierowców na świecie. Takie zawody pomagają wzbudzić szacunek do często niedocenianych kierowców. Dzięki swojej przewidującej jeździe eksploatują pojazdy w sposób bezpieczny, oszczędny i przy małym zużyciu części, a tym samym przyczyniają się do sukcesu firm naszych klientów. - powiedział Markus Lipinsky, dyrektor zarządzający w firmie Daimler FleetBoard GmbH.

Przez cały weekend gorączka TRUCKERMANII utrzymywała się na niezmiennie wysokim poziomie. Można było skorzystać z okazji i porozmawiać ze specjalistami o idealnym wykorzystywaniu PowerShift, zastosowaniu tempomatu i ekologicznej jeździe itp. W tym roku FleetBoard świętował 10-lecie istnienia. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczyli kierowcy ciężarówek z Polski, Czech, Szwajcarii i RPA. Wszyscy uczestnicy Ligi Kierowców dzięki swojej niezwykłej motywacji w zawodach mogli obniżyć emisję CO2 o dodatkowy 1 proc., co odpowiada mniej więcej jednej tonie CO2 na jedno auto rocznie. Miejscem organizacji zawodów była fabryka Mercedes-Benz w Wörth. Głównym sponsorem tegorocznej Ligi Kierowców FleetBoard jest firma Michelin. Wśród kierowców z Polski sukces odniósł Edward Maksylewicz  z Clinico Medical który zajął 4 miejsce na 20 kierowców z całego świata oraz Zbigniew Nowak również z  Clinico Medical, który zajął 15 miejsce na 20 kierowców z całego świata, a 1 miejsce w konkurencji jazdy ekonomicznej w terenie.

Źródło:  Mercedes-Benz Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.