czwartek, 23 września 2010

Rejestracje nowych samochodów w sierpniu 2010 r.

W sierpniu 2010 r. zarejestrowano w Polsce 23,1 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t, o 4,5 tys. mniej niż w lipcu, ale o 3,5 tys. więcej niż w sierpniu 2009. Od początku roku zarejestrowanych zostało 214,7 tys. pojazdów, czyli o 7,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Sierpień jest drugim miesiącem z rzędu, w którym liderem rynku jest Fiat uzyskując przewagę nad Skodą w lipcu 173 pojazdów i w sierpniu 151 pojazdów. Tym samym na koniec sierpnia Fiat zmniejszył dystans do Skody do 758 pojazdów i zachowuje szanse w wyścigu o pozycję lidera w 2010 r.  Trzeciego w rankingu Forda dzieli do Fiata ponad 4,1 tys. pojazdów. O trzecie miejsce może jeszcze powalczyć Toyota, której na koniec lipca brakowało 840 pojazdów do Forda, ale której w sierpniu udało zmniejszyć tę różnicę o 170 pojazdów, do 670 sztuk.

Osoby fizyczne zarejestrowały w sierpniu 11 tys. pojazdów, czyli o 1,6 tys. więcej niż w zeszłym roku. W okresie od stycznia do sierpnia ilość rejestracji jest jednak w dalszym ciągu niższa o 4,3 tys. niż w zeszłym roku. Fiat potwierdza swoją dominację w tym segmencie osiągając udział w rynku 12 proc. Kia może pochwalić się największym wzrostem o 1750 pojazdów, czyli o 44 proc. i awansem na 8 pozycję w rankingu marek.

W okresie styczeń-sierpień największą popularnością wśród osób fizycznych cieszą się Fiat Punto (5 tys. i awans z trzeciej pozycji w 2009 r.), Skoda Octavia (4,5 tys., ubiegłoroczny lider) i Opel Astra (4 tys.). Firmy zarejestrowały w sierpniu 12 tys. pojazdów, czyli 2 tys. sztuk więcej niż rok temu. W okresie od stycznia do sierpnia wzrost rynku w segmencie firm wynosi  prawie 12 tys. pojazdów. Lider tego segmentu Skoda dzięki wzrostowi o 3,5 tys. pojazdów dystansuje o 860 szt. ubiegłorocznego lidera Forda. W okresie styczeń-sierpień najpopularniejsze modele wśród firm to : Skoda Octavia (6,3 tys, wzrost aż o 1,5 tys. w porównaniu z zeszłym rokiem), Ford Focus (4,8 tys, wzrost o 530 szt.) i Skoda Fabia (4,2 tys, wzrost o 1,5 tys.). Statystyki potwierdzają, że Skoda najlepiej wykorzystuje możliwość odliczania pełnego VAT od samochodów z kratką. Udział samochodów rejestrowanych jako ciężarowe wynosi 57 proc. i 58 proc. odpowiednio dla Skody Octavii i Fabii w porównaniu do 43 proc. w przypadku Forda Focusa.

Carmarket.com.pl jest specjalistycznym serwisem internetowym udostępniającym informacje o rejestracjach w Polsce nowych pojazdów osobowych i ciężarowych do 3,5 t opracowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane prezentowane są w serwisie w formie tabelarycznej i w formie wykresów na mapie z podziałem administracyjnym Polski. Użytkownik ma możliwość tworzenia własnych analiz wybierając województwo, markę, model, rodzaj pojazdu (osobowy lub  ciężarowy), rodzaj osoby rejestrującej (osoba fizyczna,  firma). Serwis oferuje również możliwość analizy danych z dokładnością do powiatu w ramach odpłatnego abonamentu.

Źródło: Serwis Carmarket.com.pl

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.