poniedziałek, 28 września 2015

W ciągu pół roku ceny OC wzrosły o 15 proc.

Już prawie pół roku minęło od wdrożenia systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

Na wprowadzenie BLS zdecydowało się 8 towarzystw ubezpieczeniowych, obecnie oferowane jest w 7, w październiku przystąpi kolejne. Ponadto, wszyscy ubezpieczyciele zostali zobligowani do wdrożenia rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej likwidacji szkód komunikacyjnych. Z analizy przygotowanej przez multiagencję CUK Ubezpieczenia wynika, iż od marca br. obowiązkowe polisy OC podrożały.

- 6 miesięcy po wprowadzeniu BLS, ceny OC wzrosły. Zestawienie najniższych cen we wszystkich miastach wojewódzkich pokazuje, że w porównaniu ze stawkami z marca, podwyżka cen OC wyniosła średnio 15 proc.tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia - Różnica ta budzi obawy, chociaż w porównaniu ze średnią cen z lipca, to wakacyjny wzrost wyniósł jedynie 2 proc. Oznacza to, że ceny OC się stabilizują.

Jak wynika z danych, średni koszt najtańszego OC we wrześniu br. wyniósł 389 zł – to 48 zł więcej niż 6 miesięcy temu. Analizę przeprowadzono według tego samego profilu kierowcy: osoba w wieku 33 lat prowadząca samochód bezszkodowo od 10 lat, posiadająca 60% zniżki w OC; właściciel Opla Astry z 2007 roku o pojemności silnika 1.4 i mocy 90KM.

Przykładowy 33-latek, najtaniej OC kupi w Rzeszowie. Polisę można tam kupić już za 303 zł (najdrożej za 736 zł). Najdroższym miastem wciąż pozostaje Wrocław. Co ciekawe, cena najtańszego OC wynosi tu 476 zł, czyli symbolicznie mniej niż w kwietniu (480 zł).  Za to samo OC inny ubezpieczyciel proponuje polisę za 988 zł.

Pół roku po wprowadzeniu BLS można stwierdzić, że kierowcy ze Szczecina (35-procentowy wzrost), Olsztyna (32-procentowa podwyżka) i Poznania (blisko 25-procentowa podwyżka) płacą znacznie więcej za obowiązkowe OC. Natomiast Wrocław, Toruń i Lublin, które odnotowały jedynie kilku procentowy wzrost, najmniej odczuły zmiany na rynku ubezpieczycieli. Obecnie, w rankingu miast wojewódzkich, najwięcej za OC płacą kolejno mieszkańcy Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Poznania – co najmniej 466 – 476 zł.

- Najbliższe miesiące pokażą czy  ceny rzeczywiście już się ustabilizowały. Na rynku charakteryzującym się wysoką konkurencją trudno jest przewidzieć zachowania wszystkich towarzystw ubezpieczeniowychtłumaczy Kuczwalski.

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód zakłada, iż posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do ubezpieczyciela sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi. BLS obowiązuje w takich towarzystwach jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA, Warta, Aviva, Liberty Ubezpieczenia. W październiku do systemu BLS przystąpi również Gothaer.

4trucks.pl / CUK Ubezpieczenia


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.