piątek, 26 lipca 2013

Oczy dookoła... auta

Mówi się, że ktoś ma lub powinien mieć oczy dookoła głowy. Określenie to oznacza umiejętność jednoczesnego zauważania wszystkich istotnych zdarzeń wokół nas... umiejętność szczególnie przydatną w samochodzie.

Podczas jazdy przed siebie na ogół nie musimy wykazywać się ponadprzeciętną spostrzegawczością. Problemy pojawiają się natomiast często w trakcie wyprzedzania czy manewrów na ograniczonej przestrzeni (parkingi, rampy załadunkowe). Szczególnie kłopotliwe są martwe strefy, czyli obszary poza zasięgiem wzroku osoby zasiadającej za kierownicą. A to właśnie w takiej strefie może znaleźć się przypadkowy przechodzień lub nieoczekiwana przeszkoda.

System Smarteye firmy Brigade, dystrybuowany w Polsce przez Amervox, to rozwiązanie mające ułatwić kierowcom poruszanie się w rozmaitych warunkach. Dzięki kamerom zamontowanym w newralgicznych punktach (z przodu pojazdu, po bokach i z tyłu) mogą oni obserwować całe bezpośrednie otoczenia auta - i to w komfortowy sposób, ponieważ "sprytne oko" łączy obrazy z kamer w jeden, mieszczący się na wyświetlaczu, pełny rzut z lotu ptaka. Duże kąty widzenia kamer eliminują tworzenie się martwych stref spowodowanych ograniczeniami sprzętowymi. Obraz z kamer jest przetwarzany cyfrowo w czasie rzeczywistym, bez niebezpiecznych opóźnień! Ten efekt jest zasługą oprogramowania firmy ASL Vision, współpracującej z takimi gigantami motoryzacji, jak Ford, Volvo czy Mercedes.

Dzięki Smarteye nie trzeba już polegać wyłącznie na lusterkach, które nie są w stanie pokazać całego otoczenia pojazdu. Trudno jest ogarnąć wzrokiem jednocześnie wszystkie strony, a ostrzegawcze okrzyki ewentualnych pomocników czasami docierają do uszu kierującego równocześnie z trzaskiem zderzaka lub karoserii, napotykających przeszkodę… Smarteye umożliwia obserwację bieżącej sytuacji w zakresie pełnych 360° - jednym rzutem oka, z zachowaniem koncentracji i z poczuciem bezpieczeństwa - nawet jeśli przeszkoda pojawi się choćby na 2 sekundy.

Więcej: www.brigade.com.pl


4trucks.pl / Brigade Electronics


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.