wtorek, 16 listopada 2010

Jak przewidywać natężenie ruchu na ulicach?

TomTom wsparł międzynarodowy konkurs dotyczący sposobów przewidywania natężenia ruchu, tym samym podkreślając swój Manifest Ruchu Drogowego, którego głównym założeniem jest pomoc  w zredukowaniu problemu korków w najbardziej zatłoczonych miastach.

Prawie 5 tysięcy zgłoszeń otrzymanych od członków społeczności naukowej z całego świata, pokazało, iż specjaliści zajmujący się sprawami ruchu drogowego stawili czoło wyzwaniu ulepszenia możliwości przewidywania natężenia ruchu poprzez odkrycie nowych algorytmów, które mogłyby zwiększyć trafność modelowania ruchu drogowego o nawet 60 proc., co istotnie wpłynęłoby na zarządzanie ruchem na ulicach miast.

- TomTom z dużym zaangażowaniem wspiera przyszłe talenty z dziedziny ruchu drogowego. Jako firma jesteśmy oddani idei poszerzania wiedzy z zakresu ruchu drogowego, a także używania tej wiedzy w zmniejszaniu natężenia ruchu drogowego. Nowe algorytmy stworzone przez uczestników konkursu mają wielki potencjał, aby wywrzeć wpływ na to jak będzie wyglądała przyszłość  - powiedział Ralf-Peter Schäfer Dyrektor ds. Badań w Traffic Content Production w Berlinie.

W konkursie wzięli udział naukowcy z całego świata, a ich zadaniem było opracowanie jak najdokładniejszej metody do przewidywania natężenia ruchu drogowego. Używając danych rzeczywistych z Warszawy, w skład których wchodziły m.in. przekazy dotyczące ruchu drogowego w audycjach radiowych oraz informacje pochodzące z urządzeń nawigacyjnych posiadanych przez indywidualnych kierowców, naukowcy musieli przewidzieć natężenie ruchu oraz lokalizację i nasilenie korków.

Zwycięskie zgłoszenia pochodzą z Ukrainy, Polski (Uniwersytet Warszawski) i Stanów Zjednoczonych (Duke University). Rozwiązanie, które zaproponował Łukasz Romaszko z Uniwersytetu Warszawskiego, to specjalnie stworzony algorytm, generujący wartości oznaczające prawdopodobieństwo wystąpienia korka na każdej z ulic. Uwzględnia on obecną sytuację w mieście oraz wiele wcześniej przeprowadzonych symulacji i na ich podstawie ocenia szanse wystąpienia zatoru na poszczególnych ulicach. Oczywiście powyższy opis jest znacznie uproszczony, jednak algorytm ten okazał się być najskuteczniejszy ze wszystkich, które wzięły udział w konkursie. Łukasz Romaszko jest studentem drugiego roku informatyki na Uniwersytecie Warszawskim.

- Fakt, iż do konkursu zgłoszonych zostało blisko 5000 projektów nadesłanych przez przedstawicieli społeczności naukowej z całego świata, podkreśla jak ważną sprawą na całym świecie jest problem nadmiernego natężenia ruchu.  Naszym celem, jako organizacji, jest ciągłe ulepszanie technologii ruchu i nawigacji, a konkursy jak ten są bezcenną metodą zaangażowania najlepszych umysłów do stawienia czoła temu wyzwaniu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom, wysokiej jakości ich prac - wyjaśnił Ralf-Peter Schäfer

Konkurs został zorganizowany przez TunedIT - międzynarodową platformę  badawczą zajmującą się Data Mningiem oraz przez Uniwersytet Warszawski. Patronat nad przedsięwzięciem objeła firma  TomTom, światowy lider w dziedzinie rozwiązań nawigacyjnych, oraz Prezydent m. st. Warszawy. Konkurs Traffic Prediction for Intelligent GPS Navigation został zorganizowany przez TunedIT oraz Uniwersytet Warszawski, na zlecenie Międzynarodowej Konferencji o Eksploracji Danych organizowanej przez IEEE, która odbędzie się w Sydney w Australii w dniach 14-17 grudnia 2010 r. TunedIT to międzynarodowa platforma naukowa zrzeszająca naukowców i programistów z dziedzin takich jak: eksploracja danych, inteligencja obliczeniowa oraz modelowanie statystyczne. TunedIT co pewien czas organizuje konkursy online -Challenges,  które poświęcone są rzeczywistym problemom związanym z analizą danych. Konkursy te są otwarte dla wszystkich członków społeczności naukowej i przyciągają uczestników z całego świata, z dziesiątków różnych krajów oraz setek uniwersytetów.

Źródło:firma TomTom

 

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.