czwartek, 29 września 2011

Ciśnienie pod Kontrolą 2011- dołącz do akcji

W dniach 3-7 października w 21 miastach w Polsce odbędzie się VII edycja ogólnopolskiej akcji Michelin i Statoil - Ciśnienie pod Kontrolą. W tym roku edukacja będzie dotyczyła wpływu ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo i zachowanie samochodu na drodze oraz wpływu stosowania odpowiednich zaworów i smarów na utrzymywanie ciśnienia w oponach. Przebadanych zostanie około 15 tysięcy aut.

Kluczowym elementem akcji Ciśnienie pod Kontrolą jest Tydzień Dobrego Ciśnienia. W dniach 3-7 października, na 30 stacjach Statoil (21 miast w Polsce), pracownicy Michelin i Statoil będą badać ciśnienie w oponach aut. podczas pięciodniowej akcji. Kierowcy otrzymają także ważne wskazówki i informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa. Spodziewane jest przebadanie ponad 15 tysięcy samochodów.

Na świecie, każdego roku na drogach ginie 1,3 miliona ludzi. W Polsce, w roku 2010 życie na drogach straciło prawie 4000 osób, a blisko 50 tysięcy zostało rannych. Michelin, od lat angażuje się w poprawę bezpieczeństwa drogowego poprzez międzynarodowe i lokalne akcje edukacyjne. W ostatnim roku nastąpił znaczący wzrost awarii kół spowodowanych utratą ciśnienia. Dlatego poza uświadamianiem kierowcom konieczności utrzymywania w oponach prawidłowego ciśnienia organizatorzy akcji postanowili zwrócić uwagę na problem utraty ciśnienia przez nieszczelne zawory. Dodatkową przyczyną utraty ciśnienia w kołach aut dostawczych jest stosowanie zwykłych gumowych zaworów zamiast wzmacnianych. W autach dostawczych często dochodzi do wyrwania osłabionego zaworu i nagłej utraty ciśnienia.

- Będziemy edukować kierowców, jak dbać o prawidłowe ciśnienie. Nie każdy np. wie, że dodatkową przyczyną utraty ciśnienia w kołach jest używanie do montażu kół niezalecanych przez producentów ogumienia past monterskich na bazie smarów ropopochodnych. Na rynku polskim dostępnych jest trzy rodzaje past szczególnie odradzanych i w dodatku taniej produkcji.  Nie trzeba być specjalistą do zidentyfikowania niezgodnej pasty - posiada intensywny zapach oleju napędowego a na opakowaniu jest informacja o palności preparatu. Pasta taka w kontakcie z gumą obudowy zaworu czy stopkami opony powoduje rozpuszczanie gumy i przyspiesza jej starzenie. W konsekwencji dochodzi do nieszczelności w otworze felgi na zawór i na styku połączenia stopek opon z półkami obręczy - ostrzega Tomasz Młodawski, ekspert ds. produktu, opon osobowych Michelin Polska.

Stacje Statoil, na których odbędzie się Tydzień Dobrego Ciśnienia:
Białystok - Jana Pawła II 56; Bielsko-Biała - Andersa 47; Bydgoszcz - Jagiellońska 58; Chorzów - Katowicka 114; Gdańsk - Marynarki Polskiej 93; Gdynia - Zwycięstwa 132; Jelenia Góra - Grunwaldzka 4; Kielce - Źródłowa 14; Kraków -Jana Pawła II 200, Mogilska 81; Lublin - Tysiąclecia 12; Łódź - Piłsudskiego 177; Olsztyn - Leonharda 9, Lubelska10a, Pstrowskiego 10, Śliwy 2; Opole - Sosnkowskiego 18; Płock - Bielska 61a; Poznań -Czechosłowacka 108, Wojciechowskiego 4; Rzeszów - Rejtana 18; Szczecin - Gryfińska 60; Toruń - Szosa Lubicka 62; Warszawa - Puławska 86, Krasnobrodzka 1, Towarowa 20, Modlińska 144; Wrocław - Braniborska 84, Sucha 15 C; Żary - Ułańska 2.

Ideę akcji czynnie wspierają Policja i Polski Czerwony Krzyż, który będzie uświadamiać kierowcom, jak ważne jest poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowych informacji udzielają: Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska, tel. 691 117 472, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. orazMarcin Sęk, Hill and Knowlton, tel. 609 160 053, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..


Źródło:  Michelin Polska


 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.