czwartek, 14 października 2010

ICE - numer, który może uratować nasze życie

Skrót I.C.E. staje się coraz bardziej rozpoznawalny w Polsce i na całym świecie. Noszenie karty  z numerami ICE przy sobie może przyczynić się do uratowania życia. Stowarzyszenie Kierowców i Pasażerów daje możliwość nabycia Legitymacji Bezpiecznego Kierowcy poszerzonej o numer alarmowy do osoby, z którą należy się skontaktować w trakcie wypadku. Warto się w nią zaopatrzyć - dla własnego bezpieczeństwa.

W chwili wypadku służby ratownicze często nie wiedzą, jak skontaktować się z bliskimi osoby poszkodowanej. Gdy jest ona nieprzytomna, nie mają informacji o jej tożsamości, ani o stanie jej zdrowia, w szczególności o chorobach przewlekłych, uczuleniu na leki czy przebytych urazach. To często utrudnia pierwszą pomoc. Tę sytuację może zmienić specjalnie oznaczony numer ICE czyli In Case of Emergency - w nagłym wypadku. Wpisując pod hasłem ICE numer telefoniczny osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku, zwiększana jest szansa udzielenia szybkiej pomocy. Naprzeciw tej inicjatywy staje Stowarzyszenie Kierowców i Pasażerów SKIP, które stworzoną wcześniej Legitymację Bezpiecznego Kierowcy, poszerza właśnie o te niezwykle istotne informacje. Mała rzecz, a jest w stanie uratować nasze życie.

Numery ICE można również wpisać do telefonu komórkowego. Jest to coraz częstsza praktyka stosowana przez kierowców w całej Europie. Należy jednak zdać sobie sprawę, że w trakcie wypadku telefony mogą zostać uszkodzone. Warto  w takim przypadku pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, którym może być wykonana z trwałych materiałów karta z numerem ICE. Legitymacja Bezpiecznego Kierowcy zawiera imię i nazwisko poszkodowanego, a od niedawna ma także miejsce na numer telefonu ICE, który podany przy rejestracji, zostaje wpisany na kartę. To już będzie stały, chociaż nieobowiązkowy element Legitymacji.

O akcji poinformowane zostało Ministerstwo Zdrowia oraz Pogotowie Ratunkowe. Legitymacja Bezpiecznego Kierowcy  to również coś więcej niż miejsce na numer ICE. Posiadanie Legitymacji SKiP jest równoznaczne z udziałem w misji budowania społeczności bezpiecznych kierowców. W ramach członkostwa w Stowarzyszeniu Kierowców i Pasażerów jest możliwość otrzymania szeregu korzyści, które ułatwią bezpieczną podróż. Przede wszystkim stały dostęp do infolinii, który pozwoli uzyskać szybką pomoc prawną, sprawdzoną informację o sytuacji na drogach oraz dostęp do usług concierge. Zapewnia również zrzeszonym kierowcom pakiety dodatkowych zniżek na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych i osobowych oraz części i usług związanych z motoryzacją. Z 10 proc. rabatem można wziąć udział w kursie Szkoły Bezpiecznej Jazdy, dzięki któremu jest możliwość nauki kontrolowanego poślizgu na lodzie bądź mokrej nawierzchni. Członkom SKiP zależy na upowszechnianiu kultury jazdy wśród uczestników ruchu drogowego, popularyzowaniu najlepszych praktyk i wspieranie bezpieczeństwa na drogach.

-Chcemy rozpowszechnić ideę numerów ICE. Misją Stowarzyszenia jest propagowanie bezpiecznej jazdy, a co za tym idzie zapewnienie również fachowej opieki w razie wypadku. Gdy usłyszeliśmy o inicjatywie wpisywania numerów ICE, nie wahaliśmy się ani chwili, czy umieszczać je na naszych Legitymacjach. Ten numer jest niezwykle ważny. Należy pamiętać, że osoba wyznaczona do kontaktu w razie wypadku powinna umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela, w szczególności o chorobach przewlekłych, grupie krwi, alergiach i przyjmowanych lekach. Jest to szczególnie istotne podczas pobytu za granicą, gdzie obcojęzycznym ratownikom trudno jest odnaleźć w telefonie kontakt do rodziny poszkodowanego. -  mówi v-ce prezes SKiP, Bartosz Wolski
 
Aby przystąpić do Stowarzyszenia Kierowców i Pasażerów trzeba spełniać warunki przystąpienia i wypełnić krótki formularz. Można tego dokonać online na stronie http://www.skip.com.pl/ i od razu otrzymać swój indywidualny numer, wraz z dostępem do osobistego panelu lub w jednym z 600 punktów dystrybucji rozsianych po całej Polsce. Podczas rejestracji nie można zapomnieć o podaniu numeru ICE, który będzie widoczny na Legitymacji i zagwarantuje większe szanse na sprawniejszą pomoc ratunkową w razie wypadku. Bezpieczeństwo na drodze i troska o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych powinna być dla każdego kierowcy sprawą priorytetową. Dlatego tak ważne jest propagowanie idei numerów ICE, gdyż ta niewielka rzecz ma ogromne znaczenie - ratuje życie.

Źródło: Stowarzyszenie Kierowców i Pasażerów SKIP

 

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.