czwartek, 21 października 2010

Testy drogowe elektrycznego pojazdu dostawczego

Mitsubishi_dost_4T

Firmy Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oraz Yamato Transport Co., Ltd. (Yamato Transport) ogłosiły rozpoczęcie testów drogowych prototypu lekkiego pojazdu użytkowego z napędem elektrycznym. Produkowany przez MMC pojazd, posłuży w testach do odbioru przesyłek oraz dostarczania paczek.


 
Koncern MMC - to pionier w dziedzinie masowej produkcji pojazdów elektrycznych. W lipcu 2009 r. firma wypuściła na japoński rynek model i-MiEV - pojazd elektryczny najnowszej generacji. Głównym odbiorcą byli klienci korporacyjni, strona rządowa oraz lokalne władze. W kwietniu obecnego roku firma MMC rozpoczęła sprzedaż modelu i-MiEV klientom indywidualnym. Model ten jest niezwykle przyjazny środowisku, ponieważ podczas jazdy nie emituje CO2 i stanowi idealne rozwiązanie pozwalające ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zmniejszyć skutki działania efektu cieplarnianego oraz ułatwia odejście od tradycyjnego paliwa, czyli ropy naftowej.

Dzięki dodaniu do swej oferty lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego, firma MMC pragnie przyspieszyć realizację swojej strategii proekologicznej. Jak bowiem powszechnie wiadomo, pojazdy użytkowe pokonują w czasie swego cyklu eksploatacyjnego znacznie dłuższe dystanse niż samochody osobowe.

Firma Yamato Transport, która zajmuje się ekspresowym dostarczaniem przesyłek, nieustannie pracuje nad ograniczeniem negatywnego wpływu swych działań biznesowych na środowisko naturalne. Podejmowane przez firmę działania pro-środowiskowe obejmują m.in. zmniejszenie gabarytów pojazdów transportowych firmowej floty, wprowadzanie niskoemisyjnych pojazdów dostawczych, promocję ekologicznego stylu jazdy, ograniczenie transportu samochodowego i wspieranie tzw. działań Modal Shift*. Flota Yamato Transport składa się z około 45 000 pojazdów. Firma planuje włączyć się do realizacji globalnego planu, jakim jest stworzenie społeczności niskoemisyjnej. Yamato Transport ma zamiar realizować ten cel poprzez czynne uczestnictwo w propagowaniu przyjaznych ekologicznie pojazdów nowej generacji. Według danych z końca marca 2010, w skład firmowej floty Yamamoto Transport wchodziło 11 538 pojazdów niskoemisyjnych, z czego 4 659 wykorzystywało napęd hybrydowy.

Firma Yamato Transport prowadzi badania użytkowych pojazdów elektrycznych, które - wśród wszystkich pojazdów nowej generacji - zdają się być najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do stworzenia niskoemisyjnej społeczności. Wraz z firmą MMC, która stawia na rozwój i produkcję użytkowych pojazdów elektrycznych, Yamato Transport zgodziła się przeprowadzić program testowy z wykorzystaniem lekkiego modelu użytkowego z napędem elektrycznym.

*Modal Shift (ang.) - termin oznaczający wykorzystywanie środków transportu stanowiących alternatywę dla transportu drogowego, takich jak kolej lub transport morski, co pozwala zmniejszyć natężenie ruchu na drogach oraz ograniczyć negatywny wpływ transportu samochodowego na środowisko naturalne.

W testach obie firmy wykorzystają prototyp lekkiego pojazdu użytkowego z napędem elektrycznym, którego konstrukcję oparto na seryjnym modelu Minicab. Zmodyfikowana wersja posiada ten sam elektryczny układ napędowy i komponenty, co model i-MiEV. Gromadzenie i analiza dużej ilości różnorodnych danych i informacji, uzyskanych w testach, pozwoli obu firmom ocenić jak sprawdzają się lekkie pojazdy użytkowe z napędem elektrycznym w trakcie wykonywania powierzonych im zadań dostawczych i transportowych.

Testy rozpoczęły się 15. października w tokijskich magazynach firmy Yamato Transport, mieszczących się pod adresem Higashi Kojiya 1-Chome, w okręgu Ota-ku i obejmą działania transportowe i dostawcze w tymże okręgu.

Yamato Transport postrzega rozpoczęcie testów drogowych jako istotny etap w procesie zwiększania liczby supernowoczesnych pojazdów na drogach w skali całego przemysłu transportowego. Firma wykorzystuje już 10 egzemplarzy modelu i-MiEV do szkolenia kierowców w zakresie bezpieczeństwa oraz ekologicznego stylu jazdy. W oparciu o rezultaty, uzyskane podczas testów drogowych, firma będzie również postrzegać użycie w swej działalności biznesowej lekkich pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym jako element strategii, której celem jest uczynienie pojazdów komercyjnych bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu.

Ze swojej strony koncern MMC włączy wyniki testów drogowych do procesu rozwojowo-badawczego, którego celem jest jak najszybsze wprowadzenie na rynek lekkich pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym.

Źródło: Mitsubishi Motors


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.