środa, 25 maja 2011

Nowy Mercedes-Benz Citaro

citaro600

Sprzedaż ponad 31.000 jednostek Mercedes-Benz Citaro w okresie 13 lat od chwili rozpoczęcia produkcji dowodzi największego sukcesu w dziejach  autobusów liniowych.  Na terenie zakładów w Mannheim odbyła się pierwsza prezentacja całkowicie zmodernizowanej wersji autobusu liniowego Mercedes-Benz Citaro, zorganizowana dla przeszło 150 dziennikarzy z Europy. Nowy model Citaro został zademonstrowany przez Andreasa Renschlera, odpowiedzialnego w zarządzie koncernu Daimler AG za spółki Daimler Trucks i Daimler Buses, oraz Hartmuta Schicka, dyrektora Daimler Buses.

Mamy do czynienia z całkowicie  zmodernizowaną konstrukcją, od przednich reflektorów aż po tylne lampy. Wzrok przykuwa przede wszystkim nowa twarz Citaro z dużymi reflektorami w formie migdałów i przednią częścią o zaokrąglonych konturach.  Jaśniejsze kolory  i spokojne linie uksztaltowania sufitu sprawiają, że wnętrze wygląda bardziej zachęcająco. Dla kierowcy natomiast przewidziano nowy, lekko podniesiony kokpit , z bardziej czytelną i ergonomiczną deską rozdzielczą.

Standardy wyznacza też koncepcja bezpieczeństwa nowego Citaro Mercedes-Benz. Po raz pierwszy w historii autobusów liniowych jest w nim dostępny elektroniczny program stabilizacji jazdy ESP. Unikatowym rozwiązaniem jest również specjalna wersja klatki pochłaniającej energię podczas czołowego zderzenia, a także jeszcze sztywniejsza konstrukcja szkieletu. Pod względem efektywności ekonomicznej i właściwości ekologicznych pojazd  korzysta ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych: Od swego poprzednika przejął ekonomiczne i przyjazne dla środowiska silniki wysokoprężne wykorzystujące techniologię BlueTec, spełniające normy emisji spalin Euro V i EEV.

- W nowym Citaro kryje się nie tylko najnowocześniejsza zaawansowana technologia, lecz także wiele serca i pasji. Jestem przekonany, że pobije on wszelkie rekordy swego poprzednika i też wyznaczy nowe standardy - powiedział Hartmut Schick, szef Daimler Buses.

Mercedes-Benz Citaro jest najbardziej popularnym miejskim autobusem liniowym, którego udziałem jest największy sukces rynkowy wszech czasów. Eksploatacja tego autobusu na ulicach wszystkich niemal metropolii Europy i poza jej obszarem przyczyniła się do jego popularności na skalę międzynarodową. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1997 r. na kongresie UITP w Stuttgarcie, Citaro odnosi sukces za sukcesem jako miejski i podmiejski autobus liniowy.

Spółka Daimler Buses jest czołowym światowym producentem autobusów i podwozi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej ośmiu ton.  Oferta produktów pod marką Citaro pokrywa potrzeby transportowe przewoźników  komunikacji miejskiej, podmiejskiej i dalekobieżnej, i sięga od minibusów po autobusy dwupodłogowe, w najrozmaitszych wersjach silników i wyposażenia. Sprzedażą autobusów na rynku europejskim zajmuje się  EvoBus GmbH, spółka-córka należąca w 100  proc. do koncernu Daimler AG.

- Oferując nowy model autobusu miejskiego Mercedes-Benz Citaro, współtworzymy w decydującej mierze przyszłość publicznej komunikacji lokalnej i ponownie dajemy dowód  najwyższych kompetencji koncernu Daimler w dziedzinie produkcji autobusów. Nowy Citaro jest przykładem zastosowania bezkompromisowych rozwiązań zapewniających  efektywność ekonomiczną, komfort i bezpieczeństwo, a jego design będzie elementem pozytywnie wyróżniającym się w pejzażu miasta-  powiedział Andreas Renschler podczas uroczystości w Mannheim.

Źródło:Mercedes-Benz Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.