wtorek, 23 sierpnia 2011

Wyniki badania BZ WBK Finanse & Leasing

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK Finanse & Leasing wynika, że przedsiębiorcy budowlani mają wyraźne wyobrażenie idealnej oferty leasingowej. Najbardziej cenią sobie nie cenę usługi, ale przejrzystość i zrozumiałość zapisów umów.

Najważniejsze oczekiwania w branży budowlanej to: czytelne zapisy umów (89 proc. wskazań), korzystne warunki leasingu (86 proc. wskazań) oraz uproszczona procedura oznaczająca mniejszą ilość wymaganych dokumentów (84 proc. wskazań). Badani wymienili również elastyczność, która dotyczy zarówno sposobu budowania oferty jak i późniejszej obsługi. Bardzo istotna okazała się również możliwość łatwego kontaktu klienta z doradcą leasingowym oraz jego kompetencje i zaangażowanie (75 proc. wskazań).

Dla klientów z branży budowlanej najbardziej istotnym  kryterium wyboru firmy leasingowej jest czytelność zawieranej umowy leasingowej. Kontrakty BZ WBK Finanse & Leasing od wielu lat wyróżniają się pod tym względem na rynku. Potrzeby aktualnych i potencjalnych klientów z branży budowlanej zostały uwzględnione przez BZ WBK Finanse & Leasing przy opracowywaniu  nowej oferty dla tego segmentu. Obejmuje ona finansowanie maszyn do robót ziemnych i fundamentowych (minikoparki, koparki kołowe i gąsienicowe, ładowarki, spycharko-równiarki) oraz maszyn do robót drogowych (walce, równiarki drogowe, rozściełacze do asfaltu, frezarki do asfaltu, zagęszczarki, dźwigi samojezdne). Sfinansować można także samochody ciężarowe i samochody specjalne np. betoniarki, wywrotki, pompy do betonu. Klient ma możliwość wyboru trzech miesięcy w okresie od grudnia do kwietnia, w których płaci jedynie 10 proc. wartości podstawowej raty spłacanej w pozostałych miesiącach.

- Nie stosujemy przysłowiowej małej czcionki i skomplikowanych zapisów, do których wyjaśnienia klient musi zatrudniać prawnika. Zbadaliśmy także, jakie elementy oferty leasingowej najbardziej cenią sobie firmy budowlane oraz, co skłania je do skorzystania z usług konkretnego leasingodawcy. Dla ponad połowy respondentów, ważną cechą idealnej oferty leasingowej okazała się sezonowość spłaty rat uwzględniająca charakterystykę branży. Stanowi ona istotny dla przedsiębiorstw parasol ochronny w nieefektywnych finansowo okresach, głównie zimą, kiedy na rynku budowlanych panuje przestój -  mówi Szymon Stryjski, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za finansowanie branży budowlanej.

W badaniu wypożyczanie sprzętu wyprzedziło kredyt, który pojawia się dopiero jako trzeci w kolejności sposób  finansowania branży budowlanej. Według najnowszych statystyk Związku Polskiego Leasingu za pierwsze półrocze  2011 r.  leasingodawcy sfinansowali na rzecz firm budowlanych maszyny i urządzenia o wartości 1,2 mld zł, co w ujęciu rocznym daje aż 44 proc. wzrost. Eksperci ze Spółek Leasingowych BZ WBK uważają, że sytuacja w tej branży znacząco się poprawia. Rozważając różne formy finansowania maszyn i urządzeń, firmy budowlane najczęściej wybierają leasing, a następnie wypożyczanie maszyn. Należy zwrócić uwagę na fakt, że  w przypadku wypożyczenia maszyny klient pośrednio korzysta z leasingu ponieważ tak finansują na ogół środki trwałe wypożyczalnie. 
 
-Sprzęt wykorzystywany w branży budowlanej charakteryzuje się długim okresem eksploatacji, dlatego zdecydowaliśmy się również wydłużyć maksymalny wiek leasingowanych maszyn i sprzętu nawet do 72 miesięcy. Tak samo długi jest także sam okres finansowania - mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za rozwój oferty produktowej.

Raport Badanie oczekiwań klientów w finansowaniu maszyn drogowych i budowlanyc został opracowany przez firmę Holding Profit na zlecenie Spółek Leasingowych BZ WBK, na przełomie stycznia i lutego 2011 r. Respondentami były osoby decyzyjne w zakresie finansowania małych i średnich firm budowlanych, będące klientami BZ WBK Finanse & Leasing oraz klientami konkurencyjnych firm leasingowych. Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o wywiady w Mini Grupach FGI oraz Indywidualne Wywiady Pogłębione (IDI).

Źródło: Spółki Leasingowe BZ WBK


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.