czwartek, 31 stycznia 2008

25 lat Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Image 25 stycznia br. w Szczucinie odbyło się sympozjum z okazji 25-lecia Muzeum Drogownictwa oraz narada Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z Dyrektorami Biur i oddziałów GDDKiA poświęcona omówieniu wykonaniu ubiegłorocznych planów oraz założeniom na rok 2008.

Placówka w Szczucinie w 1992 roku została wpisana do rejestru zabytków, a od 2005 roku funkcjonuje jako Wydział Historii Drogownictwa w Szczucinie – komórka organizacyjna Biura Administracyjnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W budynku Wydziału znajdują się zbiory związane z budową dróg i mostów, m.in. zdjęcia, projekty, modele, a także przyrządy pomiarowe i pamiątki po polskich drogowcach. Ekspozycja plenerowa to unikalna kolekcja maszyn drogowych i rekonstrukcje różnych typów dróg.

Na temat 15-lecia działalności Fundacji Ochrony Zabytków Drogownictwa w Szczucinie mówił jej przewodniczący Jerzy Bajer. Naczelnik Wydziału Historii Drogownictwa GDDKiA w Szczucinie Marceli Bochenek zwrócił uwagę na konieczność dokumentowania historii drogownictwa polskiego.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że drogownictwo stanowiące jedną z najważniejszych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i politycznego, nie znalazło i nadal nie znajduje odpowiedniego dla tej pozycji miejsca w historii techniki. Opracowania wymaga zwłaszcza najnowszy okres w historii polskiego drogownictwa

Sympozjum zakończyła dyskusja panelowa „Czy i jak chronić zabytki drogownictwa” oraz uroczystość wręczenia pamiątkowych medali.

W uroczystości uczestniczył Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper. Ministerstwo Infrastruktury reprezentowała Dyrektor Biura Informacji i Promocji Teresa Jakutowicz.

 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.