piątek, 10 marca 2017

Samochód terenowy – pojazd na każde warunki

Mieszkasz w trudnym terenie, gdzie ciężko dostać się autem osobowym?

A może chcesz brać udział w rajdach 4x4, pobawić się w błocie i powalczyć z przeszkodami? W takim razie powinieneś rozważyć zakup samochodu terenowego, który sprawdzi się w takich warunkach i przyniesie dużo frajdy z jazdy!

Samochód terenowy, jak sama nazwa wskazuje, to pojazd przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być autem osobowym (np. łazik lub samochód osobowo-terenowy) lub ciężarowym. Zazwyczaj pojazd terenowy zbudowany jest na ramie z napędem na wszystkie koła, do tego ma specjalne opony, mocny silnik, skrzynię rozdzielczo-redukcyjną, zwiększony prześwit poprzeczny (190–400 mm) oraz zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień. Wszystko to przydaje się w trudnym terenie.

Jaki rodzaj nadwozia?
Najpierw warto zastanowić się, do czego będziemy potrzebować samochodu: czy będzie to auto rekreacyjne, użytkowe czy klasyczne. Kiedy już to wiemy, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu.

Samochody rekreacyjne to np. kabriolety, które nie nadają się zbytnio do codziennej jazdy. Przydają się podczas krótkich wyjazdów, a to dlatego, że zazwyczaj mają ubogie wyposażenie i komfort jazdy tymi autami nie jest najwyższy. Z drugiej strony dzięki temu w prosty sposób można je przerobić do jazdy w bardzo trudnych warunkach.

Jeśli chcesz pojeździć w terenie i poczuć prawdziwą magię jazdy samochodem terenowym, wybierz samochód użytkowy. Do tej kategorii zaliczamy np. pick-upy. Pojazdy tego typu są trwałe, bardzo wytrzymałe i doskonale nadają się do jazdy w wymagających warunkach.

Samochody klasyczne są o wiele bardziej uniwersalne – mogą służyć zarówno w terenie, jak i w mieście. To zazwyczaj 5- lub 3-drzwiowe kombi, w których zmieści się cała rodzina.

Czy na pewno potrzebuję?
Kolejne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem samochodu terenowego, jest takie, czy na pewno jest on nam potrzebny. Jeśli mamy z niego korzystać jedynie do jazdy na działkę, może lepiej wybrać SUV-a wyposażonego w dobre opony. Podobnie gdy liczymy na większą przestrzeń we wnętrzu auta – tutaj sprawdzi się także duże kombi. Bardzo dobrym argumentem przemawiającym za autem terenowym (oczywiście oprócz off-roadowej zabawy) jest możliwość holowania przyczepy. Napęd 4x4 będzie niezastąpiony, a potężna moc silnika oferowana w pojazdach terenowych na pewno się przyda. Podobnie jest w przypadku pick-upów, które sprawdzają się jako auta do przewozu towaru, zwłaszcza na wsiach.

Samochody terenowe sprawdzą się również wtedy, kiedy planujemy wyjazd na wakacje w trudny teren. Nie dość, że zmieścimy do auta kilka osób i ich bagaże, to jeszcze możemy założyć bagażnik dachowy, który zwiększy przestrzeń bagażową. W aucie terenowym żadne wymagające warunki nie będą nam sprawiać problemów.

Koszty utrzymania
To kluczowe podczas zakupu auta. Utrzymanie terenówki może się okazać wcale nie takie tanie. Na przykład za komplet opon trzeba zapłacić ok. 2000 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż do zwykłego samochodu osobowego.

Ponieważ silniki terenówek są większe, wyższe będą koszty ubezpieczenia takiego auta. Do tego potrzebują oczywiście większej ilości płynów eksploatacyjnych. Zużywają także więcej paliwa – w przypadku silników diesla może to być ok. 10 l/100 km, a w przypadku silników benzynowych liczba ta może dojść nawet do 30 l/100 km. Oczywiście największe spalanie będzie miało miejsce podczas jazdy w trudnym terenie.

Serwis też może być kosztowny, zwłaszcza jeśli często korzystamy z pełnych możliwości pojazdu. Auto w terenie poddawane jest znacznym obciążeniom, łatwo także o uszkodzenie sprzęgła, a opony zużywają się w ekspresowym tempie. Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie tego rodzaju pojazdu.

Duży wybór
Wiele marek samochodowych ma w swojej ofercie pojazdy terenowe. Wśród tych bardziej znanych są m.in. Suzuki, Jeep, Land Rover, Nissan, UAZ, ARO, Toyota, Mitsubishi czy Hummer (możesz przejrzeć dostępne egzemplarze tutaj: https://motomi.pl/). Bez problemu znajdziesz auto, które spełni wszystkie Twoje potrzeby – poszukaj dobrze i ciesz się ekscytującą jazdą w terenie!


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.