Kierowca ciężarówki telefon

Trzymanie telefonu na kolanach, a prowadzenie samochodu

Trybunał w Leeuwarden (Holandia) stwierdził, w niedawno opublikowanym wyroku, że trzymanie telefonu komórkowego na kolanach podczas jazdy nie może być postrzegane jako trzymanie mobilnego urządzenia elektronicznego, które może być używane do komunikacji lub przetwarzania informacji. Jednak uwaga!

 

Zainteresowanie tym stwierdzeniem jest duże, ponieważ można je zinterpretować jako dorozumianą zgodę na oglądanie lub nawet obsługę smartfona na kolanach.

Organ rozstrzygający doprecyzował jednak orzeczenie oraz obowiązujące przepisy i tak...

Kierowca ciężarówki trzymał telefon komórkowy na kolanach, jedną ręką na kierownicy i przez dłuższy czas trzymał głowę pochyloną w dół nie patrząc się na drogę. Wymierzono mu wówczas mandat w wysokości 240 euro. Mężczyzna jednak nie przyjął mandatu i odwołał się do sądu rejonowego. Od tego wyroku wniesiono apelację. Sąd uchylił orzeczenie sądu okręgowego: trzymanie telefonu komórkowego na kolanach nie jest uważane za korzystanie z niego.

Po tegorocznym wprowadzeniu zakazu prowadzenia rozmów (również przez CB radio) sądy, w różnych sprawach, orzekały o wariantach niebezpiecznego korzystania z urządzenia do komunikowania się podczas prowadzenia pojazdu. W temacie telefonów rozpatrywano różne warianty korzystania z nich: zamocowanie telefonu opaską przy uchu, wpięcie telefonu między ucho a ramię lub trzymania telefonu na nadgarstku. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Leeuwarden z 9 sierpnia br. ustalił, że posiadanie telefonu komórkowego na kolanach nie jest karalne.

Rzecznik generalny stanął na stanowisku, że pojęcie pozbawienia wolności można interpretować szeroko. Celem zakazu jest przecież zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za korzystanie z telefonu podczas jazdy istnieje (obecnie) kara w wysokości 340 euro. 

Jednak Trybunał w tym wyroku zmienił interpretację. Trzymanie telefonu komórkowego na kolanach nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo na drodze. Prowadzi to do niebezpiecznych zachowań na drodze.

Fundacja Badań nad Bezpieczeństwem Drogowym szacuje, że co roku kilkadziesiąt osób ginie, a prawie trzysta zostaje rannych w ruchu drogowym z powodu korzystania z telefonów komórkowych. Rozmowa telefoniczna odwraca uwagę kierowcy od sytuacji na drodze.

Przeczytaj też:
Pojazdy w wynajmie - firmy transportowe czekają zmiany na lepsze Zmiany w prawie umożliwią przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu wynajmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE.
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Girteka stawia na zimowe szkolenia dla kierowców Wspólna, z Volvo Trucks, akcja "Bezpieczna Jazda Zimą" rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).